Niezły Meksyk! – Cywilizacje Majów i Azteków, przyroda, kuchnia, transport publiczny i wiele więcej

Kalendarz dnia 18 Sty 2024

Niezły Meksyk! „Niezły Meksyk! – cywilizacje Majów i Azteków, przyroda, kuchnia, transport publiczny i wiele więcej” – na wykład o takim tytule zaprasza Oddział Łódzki PTG. Zapraszamy członków i sympatyków Polskiego Towarzystwa Geograficznego oraz wszystkie osoby zainteresowane naukami geograficznymi na kolejną prelekcję w ramach cyklu „Podróże na 7 kontynentów”.

Najbliższy wykład odbędzie się 18 stycznia 2024 r. o godz. 18. Gościć będziemy dr. hab. Szymona Wiśniewskiego, prof. UŁ i dr Martę Borowską-Stefańską z Instytutu Zagospodarowania Środowiska i Polityki Przestrzennej UŁ. Prelekcja tradycyjnie odbędzie się zdalnie na platformie Microsoft Teams.

Niezły Meksyk!

Nasze spotkanie rozpoczniemy w stolicy Meksyku, a następnie przeniesiemy się na półwysep Jukatan. Przedstawimy położenie stolicy, różne oblicza transportu publicznego, w tym odbędziemy rejs łodzią po wodach Xochimilco. Następnie zwiedzimy najpiękniejsze piramidy w Uxmal, Chichén Itzá, Tehotihuacan, Coba, Tulum. Zachwycimy się cudami przyrody, w tym popływamy w cudownych cenotach – Suytun, Ik kil. Nie zabraknie informacji o klimacie, lotach do i w granicach Meksyku czy pamiątkach, które warto ze sobą przywieźć.

Prelegenci

Szymon Wiśniewski – doktor habilitowany, profesor uczelni na Wydziale Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego. Prowadzi badania w zakresie dostępności transportowej, mobilności przestrzennej oraz inżynierii ruchu i organizacji transportu. Jest autorem ponad stu publikacji naukowych oraz kierownikiem lub wykonawcą w kilkunastu projektach badawczych o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Jest kierownikiem Ośrodka Badawczego Europejskiej Polityki Przestrzennej i Rozwoju Lokalnego Uniwersytetu Łódzkiego, członkiem Zarządu Komisji Geografii Komunikacji Polskiego Towarzystwa Geograficznego i redaktorem tematycznym Prac Komisji Geografii Komunikacji Polskiego Towarzystwa Geograficznego. Obywał podróże m.in. do: Francji, Rumunii, Hiszpanii, Szwecji, Kanady czy Meksyku.

Marta Borowska-Stefańska – doktor, adiunkt na Wydziale Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego. Zajmuje się głównie problematyką związaną z zarządzaniem katastrofami (szczególnie powodziami), mobilnością przestrzenną ludności, zagospodarowaniem przestrzennym. Jest ona Autorką lub współautorką trzech monografii naukowych i ponad 70 artykułów naukowych oraz kierownikiem lub wykonawcą w kilkunastu projektach badawczych o zasięgu zarówno krajowym, jak i międzynarodowym. Jest Redaktorem Biuletynu Uniejowskiego, członkiem Rady Naukowej Ośrodka Badawczego Europejskiej Polityki Przestrzennej i Rozwoju Lokalnego Uniwersytetu Łódzkiego w kadencji 2020-2024 oraz członkiem Polskiego Towarzystwa Geograficznego. W swoich podróżach najchętniej kieruje się do Rumunii, ale odwiedziła również m.in.: Meksyk, Kanadę, Turcję, Włochy, Chorwację i Francję.