Monografie

Okładka monografiiPrzez życie z geografią

Przez życie z geografią. (2023). Antoni Jackowski. Kraków – Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PTG. ISBN 978-83-62089-41-3.

„Przez życie z geografią” to wydarzenie wydawnicze, którego nie sposób nie dostrzec, nie przeczytać i się nie zachwycić. Książka jest zaproszeniem do odbycia intelektualnej wędrówki, przez kraje, regiony, miasta i do podróży w czasie w wyśmienitym towarzystwie! Antoni Jackowski jest naturalnym pierwszoplanowym Bohaterem tej księgi. Ale nie jedynym. Aktorami kolejnych planów są wybitni Polacy, dyplomaci, wojskowi, ludzie kultury, nauki sztuki, artyści, wielcy patrioci, których nazwiska nakazują pochylić głowę, ale i ludzie nie obdarzeni szczególnymi naukowymi, scenicznymi czy politycznymi talentami.

Okładka monografiiAtlas Wyszehradzki / Visegrad Atlas

Atlas Wyszehradzki / Visegrad Atlas. (2021). Red. Przemysław Śleszyński, Konrad Czapiewski. Warszawa: Polskie Towarzystwo Geograficzne, Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka. ISBN 978-83-958155-0-8.

Aktualna sytuacja epidemiologiczna i geopolityczna na świecie wskazuje, że w przyszłości tego typu związki regionalnej współpracy mogą mieć znacznie większe znaczenie niż obecnie i być skuteczną alternatywą wobec rozwiązań globalnych. Pod względem geopolitycznym i militarnym wynika to z potrzeby zacieśniania współpracy między krajami bliskimi sobie geograficznie (sąsiedztwa) wobec różnych zagrożeń. Pod względem gospodarczym – z powodu pożądanego skracania łańcuchów dostaw i tworzenia warunków dla samowystarczalności, np. żywnościowej, farmaceutycznej. Zaś pod względem społecznym – z konieczności wzmacniania relacji międzyludzkich, zwłaszcza w regionach sąsiadujących ze sobą. W świetle powyższego wydaje się, że Grupa Wyszehradzka ma wiele zalet, aby warunki te spełnić, tj. stać się obszarem modelowym takiej współpracy.

Okładka monografiiKsięga Wielkiego Jubileuszu. Polskie Towarzystwo Geograficzne 1918-2018

Księga Wielkiego Jubileuszu. Polskie Towarzystwo Geograficzne 1918-2018. (2020). Red. Antoni Jackowski, Tomasz Wites. Kraków: Instytut Geografii i Gospodarki Przestrzennej UJ, Polskie Towarzystwo Geograficzne. ISBN 978-83-64089-58-9.

Pragnąc upamiętnić wydarzenia podejmowane w związku z Jubileuszem 100-lecia PTG, Prezydium Zarządu Głównego postanowiło przygotować specjalne wydawnictwo, którego głównym celem była chęć ukazania opinii publicznej osiągnięć Towarzystwa i polskich geografów w tym niezwykłym okresie. Uznano, że powinny one zostać utrwalone choćby dla kolejnych pokoleń geografów. Publikacja została dofinansowana ze środków programu „Doskonała nauka” Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Okładka monografiiGeografia polska i geografowie w latach II wojny światowej

Geografia polska i geografowie w latach II wojny światowej. (2019). Red. Antoni Jackowski, Elżbieta Bilska-Wodecka, Izabela Sołjan, Justyna Liro. Kraków: Instytut Geografii i Gospodarki Przestrzennej UJ, Polskie Towarzystwo Geograficzne. ISBN 978-83-64089-50-3.

Jest to pierwsza publikacja prezentująca losy geografii i geografów w latach II wojny światowej w Polsce. Punktem wyjścia rozważań autorów jest analiza stanu geografii polskiej w przeddzień wybuchu II wojny światowej. Był to konieczny zabieg narracyjny i merytoryczny, bo tylko takie ujęcie pozwoliło ukazać ogrom strat, jakie poniosła w okresie wojny polska geografia. Z rąk okupantów niemieckich zostali zamordowani m. in. dyrektorzy trzech z pięciu istniejących przed wojną uniwersyteckich Instytutów Geograficznych, profesorowie: Jerzy Smoleński (Kraków), Stanisław Pawłowski (Poznań), Stanisław Lencewicz (Warszawa). Sowieci brutalnie zamordowali w Katyniu i w innych miejscach straceń większość kadry oficersko-geograficznej Wojskowego Instytutu Geograficznego z jego komendantem płk. Jerzym Lewakowskim.

Okładka monografiiRola geografii w utrwalaniu niepodległej Polski i w jej rozwoju

Rola geografii w utrwalaniu niepodległej Polski i w jej rozwoju. (2018). Red. Antoni Jackowski. Kraków: Instytut Geografii i Gospodarki Przestrzennej UJ, Polskie Towarzystwo Geograficzne. ISBN 978-83-64089-49-7.

Celem monografii jest ukazanie udziału geografii i geografów w procesie odzyskiwania przez nasz kraj Niepodległości, a także przypomnienie ich osiągnięć badawczych i organizacyjnych w tym zakresie. Najbardziej spektakularne przejawy tej działalności wiązały się m.in. z udziałem geografów i kartografów w pracach nad kształtowaniem granic niepodległego państwa polskiego. Książka została objęta Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

Okładka monografiiGeografowie polscy: Słownik biograficzny

Geografowie polscy: Słownik biograficzny. (2018). Red. Antoni Jackowski, Kazimierz Krzemień, Izabela Sołjan. Kraków: Instytut Geografii i Gospodarki Przestrzennej UJ, Polskie Towarzystwo Geograficzne. T. 1-3. ISBN 978-83-64089-33-6.

W monografii zaprezentowano postaci polskich geografów począwszy od Jana Długosza po czasy współczesne. Dzieło to znalazło uznanie w środowisku polskich geografów, a także wśród przedstawicieli innych dziedzin nauki. Zapotrzebowanie na tę pozycję zgłaszają największe biblioteki naukowe na świecie.

Okładka monografiiPolskie Towarzystwo Geograficzne w setną rocznicę działalności

Polskie Towarzystwo Geograficzne w setną rocznicę działalności. (2018). Red. Marek Sobczyński. Łódź: Wydział Nauk Geograficznych UŁ, Katedra Geografii Politycznej, Historycznej i Studiów Regionalnych UŁ, Polskie Towarzystwo Geograficzne. T. 1-3. ISBN 978-83-63418-00-7, 978-83-63418-04-5, 978-83-63418-08-3.

Jest to pierwsza, źródłowa monografia Polskiego Towarzystwa Geograficznego.