Z ogromnym żalem zawiadamiamy, że dnia 15 marca 2024 r. zmarł nasz serdeczny Kolega, dr hab. Piotr Zagórski, prof. UMCS w Lublinie. Prof. Piotr Zagórski był znanym i cenionym geomorfologiem, polarnikiem o międzynarodowej renomie oraz badaczem w zakresie geoarcheologii, wykorzystującym w swojej pracy naukowej nowoczesne techniki pomiarowe. Jednak przede wszystkim był wielkim miłośnikiem arktycznych krajobrazów Spitsbergenu, których surowe piękno starał się uchwycić i przekazać poprzez swoje wyjątkowe fotografie i filmy.
Prof. Piotr Zagórski rozpoczął studia geograficzne na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi UMCS w Lublinie w 1989 r. W 1994 r. uzyskał tytuł magistra na podstawie pracy pt. „Rozwój geomorfologiczny dorzecza Rzepianki (Pogórze Ciężkowickie)”. W tym samym roku rozpoczął pracę w Zakładzie Geomorfologii Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi, początkowo jako starszy referent techniczny, a następnie jako asystent. W 2003 r. otrzymał stopień doktora nauk o Ziemi na podstawie rozprawy doktorskiej pt. „Rozwój rzeźby litoralnej północno-zachodniej części Ziemi Wedela Jarlsberga (Spitsbergen)”, którą przygotował pod kierunkiem prof. dr hab. Kazimierza Pękali. W roku 2014 uzyskał stopień doktora habilitowanego w oparciu o rozprawę habilitacyjną w formie zbioru monotematycznych prac pod wspólnym tytułem: „ Morfogenetyczne i morfodynamiczne uwarunkowania rozwoju wybrzeża NW części Ziemi Wedela Jarlsberga (Spitsbergen) w późnym vistulianie i w holocenie”. Od 2019 r. był zatrudniony w Katedrze Geomorfologii i Paleogeografii WNoZiGP UMCS w Lublinie na stanowisku profesora uczelni.
Na dorobek naukowy prof. Piotra Zagórskiego składa się blisko 80 autorskich i współautorskich publikacji naukowych w renomowanych czasopismach krajowych i zagranicznych, rozdziały w monografiach oraz opracowania kartograficzne. W pierwszych latach pracy zainteresowania badawcze prof. Piotra Zagórskiego dotyczyły zagadnień geomorfologicznych i paleogeograficznych Wyżyny Lubelskiej oraz Roztocza. Zajmował się on m.in. ewolucją rzeźby Działów Grabowieckich i Roztocza Środkowego, jak również rejestracją i analizą skutków gwałtownych ulew na Lubelszczyźnie w latach 90. XX w.
Równolegle, prof. Piotr Zagórski prowadził badania nad obszarami polarnymi. Od 1995 r. regularnie uczestniczył w Wyprawach Polarnych UMCS na Spitsbergen; był kierownikiem kilkunastu z nich. Był także kierownikiem 41. Wyprawy Polarnej do Hornsundu. Głównym tematem jego zainteresowań były problemy kształtowania wybrzeży morskich Spitsbergenu w różnych aspektach. Podczas badań polarnych brał także udział w pracach dotyczących zagadnień glacjologicznych, peryglacjalnych i hydrologicznych. W 2000 r. po raz pierwszy zastosował odbiorniki GPS do przeprowadzenia badań terenowych na Spitsbergenie.
Znaczną część dorobku naukowego prof. Piotra Zagórskiego stanowią również prace dotyczące sposobów wykorzystania metod GPS i GIS w badaniach archeologicznych. W tej dziedzinie zajmował się możliwościami zastosowania nowoczesnych narzędzi i metod pozycjonowania i wizualizacji.
Poza działalnością naukową, prof. Piotr Zagórski podejmował liczne aktywności popularyzujące geografię oraz badania polarne. W ramach Polskiego Towarzystwa Geograficznego, prof. Piotr Zagórski działał przede wszystkim w Klubie Polarnym, którego Przewodniczącym został w 2021 r. Udzielał się także w Oddziale Lubelskim PTG, za co został wyróżniony Złotą Odznaką PTG. Jego pasją była fotografia, dzięki której szerokiemu gronu odbiorców mógł ukazać urok i magię krajobrazów polarnych. Swoje zamiłowanie do Spitsbergenu wyraził m.in. poprzez zdjęcia zamieszczone na stronie poświęconej wyprawom polarnym do Calypsobyen. Jako szef lubelskiej polarystyki brał aktywny udział w pracach Rady Muzeum Badań Polarnych w Puławach, a zbiory geologiczne z jego kolekcji stanowią znaczącą część muzealnej ekspozycji poświęconej badaniom Spitsbergenu. Ponadto, prof. Piotr Zagórski był członkiem Komitetu Badań Polarnych Polskiej Akademii Nauk, Polskiego Konsorcjum Polarnego i Stowarzyszenia Geomorfologów Polskich. Na UMCS został odznaczony Medalem Srebrnym za Długoletnią Służbę.
W pamięci geograficznej społeczności Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej
w Lublinie oraz Polskiego Towarzystwa Geograficznego Piotr Zagórski pozostanie jako zawsze uśmiechnięty, życzliwy i pomocny Kolega; jako wrażliwy na piękno natury Przyrodnik i pełen pasji Fotograf, który zawsze z entuzjazmem i radością dzielił się swoją wiedzą i zamiłowaniem do świata Arktyki.
Spoczywaj w pokoju, Piotrze!