Katedra Geografii Społeczno-Ekonomicznej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Komisja Krajobrazu Kulturowego Polskiego Towarzystwa Geograficznego, Polskie Towarzystwo Geograficzne oraz Warmińsko-Mazurski Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-
Krajoznawczego mają zaszczyt zaprosić Państwa do udziału w XXVIII Konferencji Problematyki Krajobrazu Kulturowego z cyklu Interdyscyplinarnych Seminariów Krajobrazowych „Tożsamość krajobrazu - Koloryt lokalny miejsc i regionów”, która odbędzie się w dniach 15-16 maja 2025 roku w Olsztynie.
Tematyką konferencji chcemy zwrócić uwagę na twor...
Więcej
Aktualności
Oświadczenie PTG w sprawie reformy przedmiotowej MEN i likwidacji geografii w szkole podstawowej
Stanowisko Polskiego Towarzystwa Geograficznego wobec planowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej reformy przedmiotowej dotyczącej likwidacji przedmiotu geografia w szkole podstawowej
Polskie Towarzystwo Geograficzne wyraża stanowczy sprzeciw wobec planowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej reformy przedmiotowej w szkole podstawowej.
Pomysł połączenia wiedzy z zakresu: geografii, biologii, chemii i fizyki w jeden przedmiot pod nazwą „przyroda” niesie za sobą wiele negatywnych dla młodego pokolenia następstw, do których należą m.in.:
brak merytorycznych podstaw...
Więcej
Zaproszenie do publikacji w Czasopiśmie Geograficznym 96(3) – trzeci kwartał 2025 r.
Ogłaszamy nabór artykułów do trzeciego zeszytu Czasopisma Geograficznego w 2025 roku. Tematem przewodnim będą „Zasoby wodne Polski – zagrożenia i pożytki w dobie zmiany klimatu”. Zapraszamy badaczy i praktyków do nadsyłania oryginalnych artykułów/komunikatów naukowych o tematyce hydrologicznej traktujących o aktualnym stanie, zagrożeniach oraz sposobach ochrony zasobów i obiektów wodnych w naszym kraju.
Termin nadsyłania prac – do 31 marca 2025 r.
Szczegóły na stronie: https://ptgeo.org.pl/czasopismo-geograficzne/call-for-papers/
Więcej
Apel o pomoc dla powodzian!
W obliczu dramatycznej sytuacji, jaka rozgrywa się na południu Polski, chcielibyśmy dołączyć do apelu o wsparcie dla osób, które ucierpiały w wyniku powodzi. Zarówno mieszkańcy Podbeskidzia, Śląska Cieszyńskiego, Dolnego Śląska, jak i Opolszczyzny zmagają się ze skutkami tego żywiołu. Potrzebują naszej pomocy!
Każda forma wsparcia jest teraz niezwykle cenna. Razem możemy pomóc tym, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji.
Jak to zrobić?
Fundacja @siepomaga
uruchomiła ogólnopolską zbiórkę na rzecz osób, które ucierpiały w wyniku powodzi. Na bieżąco monitorują potrzeby poszkodowanych z ca...
Więcej
Prof. Marek Więckowski wiceprzewodniczącym Międzynarodowej Unii Geograficznej!
W dniach 24-30.08.2024 w Dublinie mają miejsce obrady 35. Międzynarodowego Kongresu Geograficznego, odbywające się pod hasłem "Celebrating a world of difference". Na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Międzynarodowej Unii Geograficznej (General Assembly of International Geographical Union), odbywającego się dzisiaj, tj. 26 sierpnia 2024 r. zostały wybrane nowe władze tej organizacji.
Przewodniczącą MUG została wybrana prof. Nathalie Lemarchand (Francja).
Na stanowisko Wiceprzewodniczącego MUG spośród dziewięciu kandydatów z Brazylii, Indii, Japonii, Polski, Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii, S...
Więcej
Polacy z 3 medalami XX Międzynarodowej Olimpiady Geograficznej w Irlandii
Polacy zdobyli 2 srebrne i 1 brązowy medal w zakończonej w Irlandii XX Międzynarodowej Olimpiadzie Geograficznej dla uczniów szkół średnich, potwierdzając wysoki od lat poziom polskich Młodych Geografów.
Międzynarodowa Olimpiada Geograficzna (iGeo), organizowana przez Międzynarodową Unię Geograficzną, to coroczne zawody dla najlepszych uczniów szkół średnich, wyłonionych w krajowych zawodach olimpijskich. W jubileuszowej, XX edycji, przeprowadzonej w dniach 19-24 sierpnia w Irlandii, udział wzięło 183 zawodników, reprezentujących 46 państw.
Zawody zostały przeprowadzone w języku angielsk...
Więcej
Czasopismo Geograficzne w Q3 Scimago Journal Ranks
Z radością informujemy, że w rankingu SJR za 2023 rok Czasopismo Geograficzne awansowało do Q3 i to w obydwu ocenianych kategoriach. Lista ta powstaje na podstawie liczby cytowań w czasopismach notowanych w Scopus ważonych prestiżem periodyku, w którym cytowanie to się znajduje.
Wszystkim Autorkom i Autorom, którzy wykorzystują dorobek naukowy publikowany w CzG serdecznie dziękujemy!
Źródło:
dla kategorii Geography, Planning and Development
dla kategorii Earth and Planetary Sciences
Więcej
Zaproszenie do publikacji w Czasopiśmie Geograficznym, tom 96(1) 2025
Z przyjemnością ogłaszamy nabór artykułów do pierwszego tomu Czasopisma Geograficznego w 2025 roku. Tematem przewodnim tego tomu będzie "Człowiek a wieś". Zapraszamy badaczy i praktyków do nadsyłania oryginalnych artykułów badawczych, eksplorujących różnorodne relacje między kapitałem ludzkim i społecznym na obszarach wiejskich.
Szczegóły na stronie: https://ptgeo.org.pl/czasopismo-geograficzne/call-for-papers/
Więcej
Wręczenie nagrody w II edycji Konkursu im. Jędrzeja Gadzińskiego
Dnia 10 maja 2024 r. rozstrzygnięto II edycję Konkursu im. dra Jędrzeja Gadzińskiego. Komisja Geografii Komunikacji Polskiego Towarzystwa Geograficznego oraz Wydział Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przyznały nagrodę w Konkursie na najlepszą pracę magisterską z zakresu Geografii Komunikacji.
Zwycięzcą II edycji Konkursu został mgr Jakub Łodziński z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Praca Pana mgr Jakuba Łodzińskiego pt. „Przestrzenne aspekty funkcjonowania zeroemisyjnego transportu publicznego na obszarze Krakow...
Więcej
Polak zwycięzcą 10. Bałtyckiej Olimpiady Geograficznej
Polacy zdobyli aż 7 medali w zakończonej w Toruniu 10. Bałtyckiej Olimpiadzie Geograficznej dla uczniów szkół średnich. Zwycięzcą został Jacek Jędraszko z II LO w Warszawie. W zawodach wzięło udział 32 najlepszych młodych geografów z Estonii, Litwy, Łotwy i Polski.
W dniach 25-29 czerwca 2024 roku odbyły się w Toruniu jubileuszowe, dziesiąte zawody Bałtyckiej Olimpiady Geograficznej (Baltic iGeo). W zmaganiach uczestniczyło 32 uczniów szkół średnich z Estonii, Litwy, Łotwy, oraz Polski wyłonionych w krajowych olimpiadach geograficznych.
Zawody zostały przeprowadzone w języku angielskim i s...
Więcej