Zawody finałowe 50. Olimpiady Geograficznej

W dniach 18-21 kwietnia odbyły się w Łodzi zawody finałowe 50. Olimpiady Geograficznej. 124 najlepszych młodych geografów wybranych spośród blisko 2400 uczestników rywalizowało o tytuł laureata i możliwość startu w zawodach międzynarodowych.

W czwartkowy wieczór uczniowie, nauczyciele oraz opiekunowie uczestniczyli w uroczystym otwarciu zawodów finałowych w Teatrze Nowym w Łodzi. Odświętny charakter wydarzenia podkreśliły wręczone podczas uroczystości odznaki i medale dla osób, które przez wiele lat pracowały na rzecz organizacji i upowszechniania Olimpiady Geograficznej.

W piątkowe przedpołudnie uczestnicy zmagali się z zadaniami pisemnymi, w których musieli się zmierzyć z zagadnieniami dotyczącymi m.in. wulkanizmu i tektoniki, zanieczyszczeń środowiska oraz demografii Polski i świata. Następnie, mimo deszczowej aury, młodzi geografowie wyruszyli w teren, gdzie czekały na nich zadania dotyczące m. in. rewitalizacji na terenie miasta Łodzi. Uczniowie pracowali w grupach 3-osobowych, korzystając z aplikacji Survey 123. Konkurs terenowy jest organizowany przy współpracy z Zespołem Edukacji Esri Polska. Wieczorem uczestnicy mieli możliwość wysłuchania wykładu dotyczącego energetyki oraz zwiedzenia Centrum Nauki i Techniki EC1.

W sobotę wszyscy wyruszyli na zajęcia terenowe – uczniowie odwiedzili m.in. kopalnię i elektrownię w Bełchatowie, natomiast jurorzy, nauczyciele i opiekunowie zwiedzali miasto Łódź. Wieczorem zostały ogłoszone wyniki zawodów pisemnych oraz konkursu terenowego. Wszyscy uczniowie uzyskali tytuł finalisty, a 25 uczestników o najwyższej punktacji – prawo startu w niedzielnych zawodach ustnych.

Zawody ustne i uroczyste zakończenie Olimpiady odbyły się na Wydziale Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego. Uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące energetyki Polski i Świata, a następnie rozwiązywali quiz multimedialny.

Najlepszym młodym geografem okazał się Karol Kurzynoga (I LO w Łodzi), drugą lokatę zajął Jacek Jędraszko (II LO w Warszawie), a trzecią Jarosław Augustyniak (I LO w Gliwicach). Uczniowie sklasyfikowani na 10 pierwszych lokatach wezmą udział w obozie kwalifikacyjnym na XX Międzynarodową Olimpiadę Geograficzną, który odbędzie się w dniach 24-26.05.2024 w Warszawie, a ponieważ na lokacie 10. ex aequo uplasowało się aż 3 uczniów – będzie to w sumie 12 osób.

Zawodom finałowym towarzyszyła wystawa posterów prezentująca historię Olimpiady Geograficznej realizowana przez Polskie Towarzystwo Geograficzne w ramach Projektu „Geografia — pasja od dziecka, inspiracja na całe życie” dofinansowanego ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki II.