Publikacja „100 wsi na 100-lecie PTG”

Marcin Wójcik, Pamela Jeziorska-Biel, Konrad Czapiewski
Komisja Obszarów Wiejskich PTG

Z radością informujemy, że dzięki pracy członków i sympatyków Komisji Obszarów Wiejskich PTG ukazała się publikacja pod redakcją Marcina Wójcika, Pameli Jeziorskiej-Biel i Konrada Czapiewskiego, podsumowująca akcję „100 wsi na 100-lecie PTG”. Opracowanie dedykowane jest pamięci śp. Profesor Władysławie Soli. Pracę można pobrać klikając w poniższy link:

Wójcik M., Jeziorska-Biel P., Czapiewski K. (red.), 2018, 100 wsi na 100-lecie PTG, Komisja Obszarów Wiejskich Polskie Towarzystwo Geograficzne, Łódź-Warszawa, ISBN 978-83-62089-40-6.

Celem inicjatywy było zebranie od wszystkich zainteresowanych, opowieści o „ich” wsiach. O miejscowościach wybranych nieprzypadkowo, z rozmysłem, spersonalizowanych, nieanonimowych; miejscach mających swoją historię i nagromadzoną pamięć, „prawdziwych” krain z imieniem i adresem. Dla niektórych z Autorów były to ich małe ojczyzny, światy najmniejsze – „domy” rodzinne, bliskie i oswojone. Dla innych zaś wsie ciekawe albo po prostu ważne, bo będące przedmiotem pracy terenowej. Jednakowoż miejsca, do których chętnie powraca się, czy to realnie czy w wyobrażeniach. Michel Foucault proroczo portretuje współczesność jako szczególnie naznaczoną przez relacje przestrzenne. Bywa bowiem, że odmienność spotyka się w sąsiedniej dzielnicy, a to co znane odkrywa się na końcu świata.

Więcej o akcji można przeczytać na stronach PTG:
https://ptgeo.org.pl/100-lat-ptg/100_wsi_na_100_lecie_ptg/.