3 srebrne medale polskich młodych geografów na iGeo

Polscy uczniowie zdobyli 3 srebrne medale na zakończonych w niedzielę 13 sierpnia 2023 r. w Bandung na Jawie (Indonezja) zawodach 19. Międzynarodowej Olimpiady Geograficznej (iGeo). Potwierdzili tym samym wysoki od lat poziom polskich młodych geografów. Międzynarodowa Olimpiada Geograficzna, organizowana przez Międzynarodową Unię Geograficzną, to coroczne zawody dla najlepszych uczniów szkół średnich, wyłonionych w krajowych zawodach olimpijskich. W tegorocznej edycji, przeprowadzonej w dniach 8-13 sierpnia w Bandung, udział wzięło 177 zawodników, reprezentujących 45 krajów.

Polska drużyna na 19. Międzynarodowej Olimpiadzie Geograficznej iGeo

Polska drużyna na 19. Międzynarodowej Olimpiadzie Geograficznej iGeo. Od lewej: Aniela Pimpicka, Maciej Jankowski, Nikodem Doroba, Jan Kwiatkowski. Fot. Olimpiada Geograficzna

W kilkudniowych zawodach iGEO uczniowie zmierzyli się z trzema rodzajami zadań: testem pisemnym, zajęciami terenowymi oraz quizem multimedialnym. W teście pisemnym odpowiadali na pytania dotyczące między innymi zanikania Jeziora Aralskiego, zmian użytkowania terenu w Burkina Faso w związku ze zmianami klimatu, problemów wodnych terenów miejskich, turystyki narciarskiej, procesów brzegowych w Kalifornii oraz globalnych zmian transportu morskiego. Zajęcia terenowe odbyły się w parku leśnym Juanda na przedmieściach Bandung oraz jego okolicach. W ramach zadania uczniowie mieli m.in. przeanalizować obecne zagospodarowanie obszaru, geologię i panujące tam stosunki wodne oraz zaproponować rozwiązania zidentyfikowanych problemów występujących na tym obszarze. Quiz multimedialny zawierał 40 zadań jednokrotnego wyboru z geografii fizycznej oraz społeczno-ekonomicznej.

Polska drużyna na 19. Międzynarodowej Olimpiadzie Geograficznej iGeo

Polska drużyna nad krawędzią wulkanu Tangkuban Perahu. Fot. Olimpiada Geograficzna

Polscy uczniowie zaprezentowali bardzo wysoki poziom, zdobywając na iGEO 3 srebrne medale – Aniela Pimpicka (XIV LO w Warszawie) zajęła 18. miejsce na świecie, Maciej Jankowski (I LO w Oleśnie) – miejsce 20., a na 27. miejscu znalazł się Nikodem Doroba (I LO w Łodzi). Najwyższy wynik w zawodach uzyskała Passakarn Leewongcharoen z Tajlandii. Organizatorzy przewidzieli dla uczestników liczne atrakcje, zarówno przyrodnicze (np. wycieczka na wulkan Tangkuban Perahu) oraz kulturalne – m.in. pokazy tańców z różnych regionów Indonezji oraz naukę gry na angklungach – tradycyjnym instrumencie muzycznym z Jawy Zachodniej. Udział polskiej drużyny został zorganizowany i sfinansowany ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki, przy wsparciu Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego oraz Fundacji Empiria i Wiedza.

Polska drużyna na 19. Międzynarodowej Olimpiadzie Geograficznej iGeo

Polska drużyna podczas prezentacji posteru. Fot. Olimpiada Geograficzna

Kolejna, 20. Międzynarodowa Olimpiada Geograficzna odbędzie się w sierpniu 2024 r. w Irlandii. Polska drużyna zostanie wybrana spośród najlepszych uczestników 50. Olimpiady Geograficznej, organizowanej przez Polskie Towarzystwo Geograficzne.