Znamy już wyniki XLVIII Olimpiady Geograficznej

W weekend 21-24 kwietnia 2022 r. w III Liceum Ogólnokształcącym im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni odbyły się zawody finałowe XLVIII Olimpiady Geograficznej, w których uczestniczyło 125 najlepszych Młodych Geografów z 80 szkół, wyłonionych spośród blisko dwóch tysięcy uczniów zgłoszonych do zawodów I etapu.

Zwycięzcy XLVIII Olimpiady Geograficznej

Czterodniowe zawody były nie tylko okazją do naukowego współzawodnictwa, w których uczniowie musieli wykazać się różnorodną wiedzą i umiejętnościami z zakresu geografii i nauk pokrewnych, ale również szansą na nawiązanie nowych znajomości i poznanie okolic Trójmiasta.

W piątkowe przedpołudnie uczniowie rozwiązywali trzy zestawy zadań pisemnych obejmujących zagadnienia z geologii, hydrologii oraz geografii społeczno-ekonomicznej i politycznej świata. Tegoroczne zadania są dostępne na stronie Olimpiady Geograficznej.

Po południu uczniowie uczestniczyli w drużynowym konkursie terenowym organizowanym we współpracy z Esri Polska. Zadanie obejmowało m.in. wykonanie mapy topograficznej z elementami użytkowania terenu na obszarze Kamiennej Góry przy użyciu aplikacji Collector for ArcGis. Najlepszym zespołem okazała się grupa w składzie Mateusz Bronisz (I LO Gorzów Wlkp.), Karol Ferduła (V LO Kraków) i Michalina Kurzac (II LO Tarnowskie Góry).

Zwycięzcy XLVIII Olimpiady Geograficznej

Sobota upłynęła pod znakiem zwiedzania Gdyni i okolicy. Zajęcia terenowe rozpoczęły się rejsem po gdyńskim porcie, następnie uczniowie odwiedzili m.in. Cypel Rewski. Ostatnim punktem wycieczki było Orłowo, gdzie uczniowie mogli zapoznać się z geologią i procesami geomorfologicznymi klifu. W niedzielę 25 najlepszych uczniów po zawodach pisemnych uczestniczyli w zawodach ustnych, na które składały się wypowiedź ustna dot. tematyki obszarów morskich oraz quiz multimedialny.

Zwycięzcą tegorocznej Olimpiady został Piotr Zatwarnicki z Publicznego LO nr III z Oddziałami Dwujęzycznymi w Opolu, który uzyskał 137,5 pkt. na 160 pkt. możliwych do zdobycia. Drugie miejsce zajął Krzysztof Stasiak z Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego w Lublinie, a trzecie – Wojciech Guranowski reprezentujący I Liceum Ogólnokształcące w Poznaniu. Najlepsi uczniowie z zawodów finałowych XLVIII Olimpiady Geograficznej będą pod koniec maja walczyć o prawo reprezentowania Polski na XVIII Międzynarodowej Olimpiadzie Geograficznej, która organizowana będzie w Paryżu oraz VIII Olimpiadzie Bałtyckiej, która odbędzie się w Kownie na Litwie.

Organizatorem Olimpiady Geograficznej jest Polskie Towarzystwo Geograficzne. Partnerem strategicznym Olimpiady Geograficznej jest Ministerstwo Edukacji i Nauki. Zawody wspierane są przez liczną grupę sponsorów – szczególne podziękowania należą się Esri Polska Sp. z o.o., Wydawnictwu Nowa Era Sp. z o.o. oraz Fundacji Empiria i Wiedza.