Prelekcja pt. Szlakiem atrakcji krajobrazowych Ameryki Południowej

Kalendarz dnia 17 Mar 2022

Szlakiem atrakcji Od 2022 roku Łódzki Oddział PTG realizować będzie program cyklicznych prelekcji pt. Podróże na 7 kontynentów. Popularnonaukowe referaty poświęcone relacjom z wypraw turystycznych realizowanych przez łódzkich geografów będą prezentowane raz w semestrze.

Zapraszamy członków i sympatyków PTG oraz wszystkie osoby zainteresowane naukami geograficznymi do udziału w pierwszej prelekcji, która odbędzie się w czwartek, 17 marca 2022 r. o godz. 17. Gościć będziemy kol. Jarosława Fischbacha. Przedstawi on referat: „Szlakiem atrakcji krajobrazowych Ameryki Południowej”. Prezentacja stanowi osobistą relację z kilku wypraw autora na ten kontynent. Najbliższa prelekcja odbędzie się w formie hybrydowej, tj. stacjonarnie: na Wydziale Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego, ul. Narutowicza 88, sala 107, z jednoczesną transmisją online z wykorzystaniem platformy Microsoft Teams.

Tematyka prelekcji

W trakcie prezentacji Jarosław Fischbach zabierze uczestników spotkania w najbardziej urokliwe zakątki Ameryki Południowej. Podróżnik odbył siedem eskapad po krajach kontynentu. Spędził tam ponad 9 miesięcy, wędrując przez: góry, pustynie, puszcze, pływając po oceanach, rzekach i jeziorach. Szczególnie fascynują go góry. Dotarł pod najwyższy szczyt kontynentu Aconcaguę, Huarcaran, Torres del Paine, Fitz Roya, na lodowiec Perito Moreno. Był także na Ziemi Ognistej i w Kanale Beagle. Odbył rejs po wyspach tropikalnych, rzece Taquari w Pantanalu oraz wzdłuż brzegu Chile.

Uczestnicy prelekcji posłuchają także o najsuchszej pustyni świata, brazylijskim interiorze w stanie Goias. Nie zabraknie również relacji z najpiękniejszych miast kontynentu: Rio de Janeiro, Buenos Aires czy Ouro Preto. Ameryka Południowa od dawna przyciągała naszych rodaków, którzy przyczynili się do rozwoju nauki, gospodarki i kultury w: Peru, Chile, Argentynie i Brazylii. Usłyszymy o nich i poznamy ich dzieła. Wśród towarzyszy podróży Prelegenta nie zabrakło także geografów z Uniwersytetu Łódzkiego, m.in. śp. Roberta Wilusia.

Prelegent

Jarosław Fischbach to absolwent geografii na Uniwersytecie Łódzkim, podróżnik i autor książek m.in.: „O jeden ląd za daleko”, „Powałęsajmy się po Polsce. Szlakiem Lecha Wałęsy”, „Polskie nazwy geograficzne na mapie świata”. Książka pt. „Polskim szlakiem przez Amerykę Południową” uzyskała wyróżnienie na Festiwalu Odkrywców i Podróżników „Mediatravel”, była prezentowana w środowiskach polonijnych. Jarosław Fischbach dał już się poznać jako prelegent w ramach spotkań organizowanych przez Łódzki Oddział PTG. Na spotkaniu w ramach cyklu Geoczwartki wygłosił wykład pt. Polskie nazwy geograficzne na mapie świata.

Nie tylko szlakiem atrakcji

Wszystkim, którzy chcieliby podążać nie tylko szlakiem atrakcji krajobrazowych, ale zgłębić problematykę rozwoju społecznego i gospodarczego Ameryki Południowej przypominamy o projekcie GEODESOLA. Inicjatywa została zrealizowana przez Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego we współpracy z Polskim Towarzystwem Geograficznym. W ramach projektu powstało 6 esejów dotyczących problemów zrównoważonego rozwoju obrazowanych latynoamerykańskimi przykładami. Wszystkie eseje dostępne są na naszej stronie.