„Tam, gdzie pieprz rośnie – przez południowe Indie” – Zapraszamy na prelekcję prof. Marka Barwińskiego

Kalendarz dnia 14 Gru 2023

Indie „Tam, gdzie pieprz rośnie – przez południowe Indie” to tytuł spotkania, które odbędzie się w czwartek, 14 grudnia 2023 r. o godz. 18. Wydarzenie odbędzie się w ramach cyklicznych prelekcji pt. Podróże na 7 kontynentów. Cykl ten od 2022 roku organizuje Łódzki Oddział PTG. W ramach spotkań prezentowane są popularnonaukowe referaty poświęcone relacjom z wypraw turystycznych realizowanych przez łódzkich geografów. Najbliższa prelekcja odbędzie się w formie wirtualnej z wykorzystaniem platformy Microsoft Teams.

Tam, gdzie pieprz rośnie – przez południowe Indie

Zapraszamy na spotkanie, podczas którego zwiedzimy południowe Indie. Przemierzymy trasę od ruchliwego Bombaju po „kraniec Indii” na przylądku Komoryn. Po drodze odwiedzimy m.in. świątynie drążone przez setki lat w skałach Ellory, pozostałości zniszczonego przez muzułmanów państwa Widżajanagar w okolicach Hampi, portugalskie dziedzictwo kolonialne na Goa i w Koczin, największą świątynię hinduistyczną w Madurai. Nie zabraknie także przyrody – pól ryżowych Dekanu, rajskich plaż Goa, palm kokosowych Backwater, plantacji herbaty oraz przypraw w Kerali: z kardamonem, wanilią, goździkami, cynamonem, kakaowcem, i oczywiście tytułowym pieprzem.

Prelegent

Marek Barwiński – geograf i podróżnik, profesor na Wydziale Nauk Geograficznych UŁ, prodziekan ds. studenckich oraz kierownik Katedry Geografii Politycznej, Historycznej i Studiów Regionalnych. Zajmuje się głównie problematyką mniejszości narodowych, etnicznych i religijnych, specyfiką granic i pograniczy, historycznymi przekształceniami terytorialnymi państw oraz geografią polityczną, regionalną i turystyczną Azji. W swoich podróżach najchętniej kieruje się w stronę Azji i Ameryki Łacińskiej, odwiedził m.in.: Turcję, Izrael, Indie, Nepal, Tajlandię, Kambodżę, Malezję, Singapur, Tajwan, Chiny, Japonię, Meksyk, Peru, Boliwię. Autor kilkudziesięciu publikacji naukowych. Członek Polskiego Towarzystwa Geograficznego, Komitetu Nauk Geograficznych PAN, Prezydium Komitetu Głównego Olimpiady Geograficznej, przewodniczący jury zawodów finałowych Olimpiady Geograficznej.