Wykład pt. „Impresje z podróży – Iran” wygłosi dr Elżbieta Papińska

Kalendarz dnia 26 Paź 2023

Impresje z podróży - Iran Wykład pt. „Impresje z podróży – Iran” wygłosi dr Elżbieta Papińska w dniu 26 października 2023 r. o godzinie 18.00. Na spotkaniu zaprezentowane zostaną wrażenia autorki z podroży po Iranie. Przedstawionych zostanie zaledwie kilka wątków, ponieważ 26 dni pobytu obfitowało w wiele wrażeń, których podczas jednego spotkania nie da się zrelacjonować. Prelekcja odbędzie się w formie zdalnej z wykorzystaniem platformy Microsoft Teams, w ramach programu cyklicznych prelekcji pt. Podróże na 7 kontynentów organizowanych przez Oddział Łódzki PTG. Zapraszamy członków i sympatyków Polskiego Towarzystwa Geograficznego oraz wszystkie osoby zainteresowane naukami geograficznymi.

Iran – zapraszamy na spotkanie z jego niesamowitą przyrodą (np. kopuła solna w Górach Zagros czy terasy trawertynowe w Badab Surt) i nie mniej interesującymi mieszkańcami, w tym z Kaszkajami prowadzącymi do tej pory nomadyczny tryb życia. Pokażemy jak obchodzone jest jedno z najważniejszych świąt dla szyitów – Aszura, a także tradycyjną gimnastykę, która kultywowana jest do dziś i wpisana na listę UNESCO. Perska kultura i tradycja dotykała nas na każdym kroku i pozwalała często zatopić się w otchłani niezwykłej historii.

Dr Elżbieta Papińska – Geograf i podróżnik, pracownik Katedry Geografii Fizycznej w strukturach Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego. Autorka i współautorka ponad 90 prac naukowych i popularnonaukowych z zakresu geografii fizycznej, ekofizjografii, geoturystyki. Współautorka podręczników: „Geografia fizyczna. Zakres rozszerzony,” „Geografia dla maturzysty. Podręcznik. Zakres rozszerzony” – dla szkół ponadgimnazjalnych oraz „Geografia urbanistyczna” – dla studentów szkół wyższych. Współautorka kilkudziesięciu arkuszy map sozologicznych i hydrograficznych. Organizatorka wypraw i warsztatów geograficznych m.in. do Chin, Tybetu, Islandii, USA (Alaska, Hawaje), RPA, Lesotho, Swazilandu, Namibii, Botswany, Zimbabwe, Kolumbii, Ekwadoru, Peru, Argentyny, Chile, Wysp Galapagos, Wietnamu, Laosu, Kambodży, Nowej Zelandii, Iranu, Armenii, Uzbekistanu, Jordanii, Grenlandii. Uczestniczka wypraw do Turcji i wielu krajów europejskich. Pilot wycieczek zagranicznych. Autorka ponad dziesięciu indywidualnych wystaw fotograficznych. Jest członkiem Komitetu Okręgowego Olimpiady Geograficznej oraz Wiceprzewodniczącą Oddziału Łódzkiego Polskiego Towarzystwa Geograficznego. W latach 2008-2016 pełniła funkcję prodziekana na Wydziale Nauk Geograficznych UŁ.