Najlepsi Młodzi Geografowie rywalizowali w Katowicach

W weekend 20-23 kwietnia 2023r. rywalizowali najlepsi Młodzi Geografowie. W Katowicach odbyły się zawody finałowe XLIX Olimpiady Geograficznej. Do stolicy Górnego Śląska zjechało 121 uczniów, wyłonionych spośród prawie dwóch tysięcy zawodników biorących udział w Olimpiadzie Geograficznej w roku szkolnym 2022/23. Gospodarzem finałów było I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Katowicach.

Najlepsi Młodzi Geografowie rywalizowali w Katowicach

Czterodniowe zawody rozpoczęły się w czwartek od spotkania z wybitnym polskim himalaistą Krzysztofem Wielickim, po którym nastąpiło wprowadzenie do konkursu terenowego. W piątkowe przedpołudnie uczniowie rozwiązywali testy pisemne. Trzy podejścia obejmowały zagadnienia związane między innymi z gospodarką rolną w Polsce i na świecie, kartografią, geografią polityczną Azji, dziejami Ziemi i geografią mórz. Zadania są dostępne na stronie Olimpiady Geograficznej.

Spotkanie z Krzysztofem Wielickim

Po południu młodzi geografowie wzięli udział w konkursie terenowym na w okolicach Parku Trzech Stawów w Katowicach. Wykonywali zadania w trzyosobowych grupach. Obejmowały one m.in. opracowanie mapy dla potencjalnych mieszkańców nowego osiedla przy użyciu aplikacji Collector for ArcGIS, argumentację na temat zasadności wprowadzenia uchwały krajobrazowej w Katowicach czy propozycję zagospodarowania terenu wokół Pomnika Trudu Górniczego. Najlepszą okazała się drużyna w składzie Bruno Alot (VIII LO w Warszawie), Jan Kociszewski (VIII LO w Warszawie) i Krzysztof Ludwiczak (IV LO w Sosnowcu). Konkurs zorganizowano we współpracy z Esri Polska.

Część terenowa

W oczekiwaniu na wyniki części pisemnej czas minął uczniom na poznawaniu regionu. Wieczorem w piątek odbył się pokaz w Planetarium – Śląskim Parku Nauki w Chorzowie. Sobotnia wycieczka rozpoczęła się wizytą w kopalni węgla kamiennego Guido, następnie zawodnicy odwiedzili zabytkowe osiedle Nikiszowiec, Ośrodek Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera w Jaworznie oraz zwiedzili historyczne centrum Katowic.

Zawody ustne

W niedzielę, 24 wyłonionych w zawodach pisemnych uczniów wzięło udział w zawodach ustnych. Zawodnicy odpowiadali na wylosowane pytania dotyczące Górnego Śląska i regionów Polski. Następnie, młodzi geografowie uczestniczyli w quizie multimedialnym.

Zwycięzcy Olimpiady Geograficznej

Najlepszy w XLIX Olimpiadzie Geograficznej okazał się Jan Kwiatkowski (XIV LO w Warszawie). Na drugiej lokacie uplasował się Jakub Pańczak (III LO w Rzeszowie), a trzecie miejsce zajął Jacek Jędraszko (II LO w Warszawie). Najlepsi uczniowie z zawodów finałowych XLIX Olimpiady Geograficznej będą pod koniec maja walczyć o prawo reprezentowania Polski na XIX Międzynarodowej Olimpiadzie Geograficznej, która organizowana będzie w Bandung w Indonezji oraz IX Olimpiadzie Bałtyckiej, która odbędzie się na Łotwie i w Estonii.

Ogłoszenie wyników

Organizatorem Olimpiady Geograficznej jest Polskie Towarzystwo Geograficzne. Partnerem strategicznym Olimpiady Geograficznej jest Ministerstwo Edukacji i Nauki. Zawody wspierane są przez liczną grupę sponsorów – szczególne podziękowania należą się Fundacji Empiria i Wiedza, Fundacji Lotto im. H. Konopackiej, Bankowi Ochrony Środowiska S.A., Esri Polska Sp. z o.o., Wydawnictwu Nowa Era Sp. z o.o. oraz Chemet S.A.