„Himalaje. Geograficzne impresje z Annapurną w tle” – zapraszamy na prelekcję prof. Włodzimierza Pawlaka

Kalendarz dnia 21 Lis 2024

„Himalaje. Geograficzne impresje z Annapurną w tle” to tytuł spotkania, które odbędzie się w czwartek, 21 listopada 2024 r. o godz. 17. Wydarzenie odbędzie się w ramach cyklicznych prelekcji pt. Podróże na 7 kontynentów. W ramach cyklu prezentowane są referaty popularnonaukowe poświęcone relacjom z wypraw turystycznych realizowanych przez łódzkich geografów. Najbliższa prelekcja odbędzie się w formie wirtualnej z wykorzystaniem platformy Microsoft Teams.

Zapraszamy na trekking w Himalajach! Zaczniemy od zwiedzania Kathmandu, legendarnej stolicy Nepalu – miasta chaotycznej zabudowy wymieszanej ze wspaniałymi zabytkami sakralnej sztuki hinduistycznej i buddyjskiej. Zobaczymy też drugie co do wielkości miasto Nepalu czyli Pokharę nazywaną największym nepalskim „letniskiem” oraz będącą punktem startowym dla wielu trekkingów i wypraw himalajskich. Następnie ruszymy w Himalaje, zobaczymy potężny masyw ośmiotysięcznika Annapurna zarówno od północy, jak i od południa, powędrujemy głębokimi dolinami rzek Marsyangdi, Modi oraz Kali Gandaki. Zobaczymy liczne lodowce oraz jeziora górskie. Poczujemy obniżone ciśnienie tlenu w powietrzu na wysokości 5400 m npm. Przeprawimy się przez górskie potoki za pomocą mostów wiszących, poznamy ciężką pracę targarzy górskich. Poznamy jedyną w swoim rodzaju atmosferę panującą w lodżach czyli małych schroniskach zagubionych w ogromnych dolinach górskich Himalajów. <<tekst można okrasić autorskimi zdjęciami z załącznika Fot. 1-4>>

 

Prelegent

Dr hab. Włodzimierz Pawlak – profesor Uniwersytetu Łódzkiego, geograf, klimatolog i meteorolog, pracownik Zakładu Meteorologii i Klimatologii Uniwersytetu Łódzkiego. Zajmuje się głównie problematyką wymiany gazów cieplarnianych (pary wodnej, dwutlenku węgla i metanu) między atmosferą a ekosystemami w różnym stopniu przekształconymi przez człowieka. Od ponad 30 lat podróżuje i uprawia turystykę górską. W swoich podróżach chętnie kieruje się w stronę Azji, Australii i Oceanii oraz szeroko pojętych obszarów subpolarnych. Odwiedził, m. in., Północą Norwegię, Szwecję, Finlandię i Islandię, Rosję, Chiny, Japonię, Nepal, Australię oraz Nową Zelandię. Przeszedł z plecakiem wszystkie pasma górskie zaliczane do Korony Gór Polski, wędrował po Alpach, Górach Skandynawskich, rosyjskim Ałtaju, Sajanach Wschodnich i Górach Barguzińskich, górach Tasmanii, Nowej Zelandii oraz Himalajach. Autor około 90 publikacji naukowych. Członek International Asscociation for Urban Climate oraz Polskiego Towarzystwa Geofizycznego. Prywatnie pasjonat książek oraz dobrej muzyki.  W wolnych chwilach generuje hałas przy pomocy gitary elektrycznej.