Konferencja „Perspektywy kształcenia geograficznego – trendy i wyzwania”

Kalendarz dnia 18 Paź 2024

W dniach 18-19 października 2024 r. na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Perspektywy kształcenia geograficznego – trendy i wyzwania” pod Patronatem Honorowym JM Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. dr hab. Bogumiły Kaniewskiej. Konferencja jest organizowana w ramach corocznych spotkań naukowo-dydaktycznych Komisji Edukacji Geograficznej Polskiego Towarzystwa Geograficznego.

Tegoroczna konferencja wiąże się z Jubileuszem 25-lecia istnienia Pracowni / Laboratorium Dydaktyki Geografii i Badań Edukacyjnych.

Obecne czasy są wypełnione dynamicznymi zmianami zachodzącymi we wszystkich aspektach życia człowieka. Przemiany w środowisku geograficznym, zmiana klimatu, globalna sytuacja polityczna, migracje, technologia cyfrowa, to tylko wybrane zagadnienia, które stanowią przedmiot badań geografii jako nauki interdyscyplinarnej. Pojawia się więc pytanie, czy istnieją możliwości dydaktyczne i organizacyjne oraz gotowość nauczycieli do realizacji zagadnień merytorycznych w sposób całościowy, problemowy, odpowiadający zachodzącym zmianom i nowym potrzebom edukacyjnym? Aktualnie dyskutowanym i budzącym szereg sprzecznych opinii problemem jest również zakres merytoryczny kształcenia na wszystkich poziomach edukacji. Systemy edukacyjne na całym świecie próbują nadążać za zmianami, wprowadzając różne rozwiązania dydaktyczne, programowe, technologiczne czy formalne. Obserwuje się, że także w naszym kraju tworzone są innowacyjne przestrzenie i środowiska uczenia się. Celem konferencji jest spojrzenie na edukację geograficzną z różnych perspektyw oraz wypracowanie rozwiązań w odniesieniu do zmian globalnych oraz oczekiwań społecznych. Chcielibyśmy, aby stała się ona przestrzenią do konstruktywnej dyskusji nad modelem edukacji geograficznej, od poziomu szkoły podstawowej do uniwersytetu, uwzględniając ujęcia programowe w nauczaniu geografii od 2026 roku. Do udziału w tej dyskusji zapraszamy nauczycieli szkolnych i akademickich, a także wszystkich zainteresowanych geografów.

Tematyka konferencji
1. Trendy i strategie w kształceniu geograficznym.
2. Innowacyjne przestrzenie i środowiska uczenia się.
3. Przemiany technologiczne (wirtualna i rozszerzona rzeczywistość, sztuczna inteligencja).
4. Aspekty międzynarodowe w kształceniu geograficznym.
5. Ujęcia programowe w nauczaniu geografii po 2026 roku.