Okiem młodego badacza – Odkrywamy georóżnorodność Indonezji z GEOpraktykami

Kalendarz dnia 14 Kwi 2023

„Okiem młodego badacza – odkrywamy georóżnorodność Indonezji z GEOpraktykami” – to tytuł prelekcji przygotowanej przez Natalię Oniszczuk, Zofię Grajek i Szymona Świątka. Na prelekcję zaprasza Oddział Poznański Polskiego Towarzystwa Geograficznego. Spotykamy się w piątek (wyjątkowo!), 14 kwietnia o godz. 18:00, online na platformie Microsoft Teams. GEOpraktyki to interdyscyplinarny projekt naukowy skupiający studentów i doktorantów Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Głównym celem projektu jest skrócenie dystansu, przełamanie stereotypów, osiągnięcie nieosiągalnego i rozwój w dziedzinie nauk geograficznych.

Odkrywamy georóżnorodność Indonezji z GEOpraktykami W 2022 roku grupa studentów i doktorantów VII edycji GEOpraktyk wzięła udział w niesamowitej podróży do Pacyficznego Pierścienia Ognia, gdzie prowadziła własne badania przemierzając wyspy Indonezji. Głównym celem tej edycji projektu było poznanie niezwykłej różnorodności tego kraju, także w aspekcie sektora turystycznego.

Odkrywamy georóżnorodność Indonezji z GEOpraktykami Podczas wykładu zostaną zaprezentowane wyniki przeprowadzonych badań, ze szczególnym uwzględnieniem wpływu różnorodności kulturowej i religijnej na ofertę turystyczną obszaru badań, oceny możliwości rozwoju turystyki aktywnej na przykładzie turystyki wulkanicznej oraz różnorodności dziedzictwa kulturowego Indonezji i pamiątek turystycznych. Ponadto uczestnicy wzbogacili całą prezentację o podstawowe informacje dotyczące geostanowisk UNESCO z geoparków, warunków meteorologicznych oraz trzęsień ziemi, które są istotne dla tego regionu świata.

Prelegenci

Odkrywamy georóżnorodność Indonezji z GEOpraktykami
Natalia Oniszczuk – absolwentka kierunku turystyka i rekreacja, która na słowo „podróże” dostaje szaleństwa, świat penetruje głównie pieszo. Jest niepoprawną optymistką i miłośniczką wszelkich żelków. Ta ekstremalna zwolenniczka przemieszczania się, studiowała turystykę m.in. na uniwersytecie w Atenach, a wycieczki górskie prowadziła w odległej Ameryce. Natalia to niespokojny duch uwielbiający Sudety i wełnę merino. Część swojego wolnego czasu poświęca młodzieży: z powodzeniem prowadzi zajęcia z technik przetrwania i gier terenowych. Natalia podróżuje i żyje zgodnie z zasadą: z miejsc, które zwiedzam zabieram zdjęcia, a zostawiam ślady stóp.

Szymon Świątek – doktorant w Szkole Doktorskiej UAM, ma słabość do roślin doniczkowych oraz psów rasy west highland. Oprócz tego uwielbia podróżować i odkrywać na nowo wcześniej odwiedzone miejsca. Wyznaje zasadę, że dobry dzień to ten rozpoczęty z kawą! Na WNGIG Szymon jest doktorantem; bada m.in. trzęsienia ziemi i ich geologiczny oraz historyczny zapis. Jego zainteresowania naukowe to również geologia sądowa i geologia medyczna. Oprócz tego swój czas poświęca na drugi kierunek studiów – analitykę kryminalistyczną i sądową. Kocha zarówno morze, jak i góry.

Odkrywamy georóżnorodność Indonezji z GEOpraktykami
Zofia Grajek – studentka geografii ze specjalnością hydrologia, meteorologia i klimatologia, obecnie pisze pracę magisterską o wietrze halnym. Jej największą pasją ostatnio jest eksploracja lodowców, ciężko ją od nich oderwać. Kocha góry, ryzyko, puch i śnieg, dlatego od 4 roku życia jeździ na snowboardzie i nartach. Nie boi się nowych wyzwań, dlatego od trzech lat morsuje, najlepiej przy świetle księżyca. Nie tylko chłodem, górami i lodowcami żyje Zosia. Uwielbia kolekcjonować skały i minerały. Ma słabość do dobrej kawy, słodyczy i barszczu.