MapujeMY łódzką gastronomię – MapoFaktura 2021 GastroFaktura

Kalendarz dnia 9 Kwi 2021

MapoFaktura 2021 9 kwietnia 2021 r. o 17.00 w ramach GeoNight odbędzie się MapoFaktura! MapoFaktura 2021 jest drugą edycją wydarzenia polegającego na wspólnym mapowaniu i uzupełnianiu informacji w otwartym zasobie OpenStreetMap. Celem tegorocznej inicjatywy jest wsparcie łódzkiej branży gastronomicznej. Wydarzenie skierowane jest do wszystkich entuzjastów geografii, którzy chcą przyczynić się do współtworzenia bezpłatnej gastromapy Łodzi oraz nauczyć się, jak edytować największy otwarty zasób informacji przestrzennej na świecie – OpenStreetMap.

MapoFaktura 2021 jest wydarzeniem organizowanym przez studentów Wydziału Nauk Geograficznych UŁ kierunku Turystyka i Rekreacja, którymi opiekuje się dr Tomasz Napierała w ramach przedmiotu „media społecznościowe w turystyce”. Studentów wspomaga również Włodzimierz Bartczak – wiceprezes Stowarzyszenia OpenStreetMap Polska. Partnerami MapoFaktury 2021 są: Wydział Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego, Stowarzyszenie OpenStreetMap Polska, Łódzka Organizacja Turystyczna z marką lodz.travel oraz Komisja Geografii Turyzmu Polskiego Towarzystwa Geograficznego. Szczegółowe informacje o wydarzeniu odnaleźć można na stronie: https://www.facebook.com/MapoFaktura; rejestracja obowiązkowa!

Noc Geografii

MapoFaktura 2021 odbędzie się w piątek 9 kwietnia w ramach V edycji GeoNight – Międzynarodowej „Nocy Geografii”, która zapoczątkowana została w 2017 roku przez Francuski Narodowy Komitet Geograficzny. GeoNight to jedyna taka noc, w czasie której na całym świecie jednocześnie organizowane są wydarzenia związane z tematyką geografii. Głównym celem tej wyjątkowej nocy będzie promocja oryginalnych projektów geograficznych, prac związanych z edukacją geograficzną, jak również pokazanie zastosowań oprogramowania GIS. GeoNight (w tym MapoFaktura) odbywa się pod szyldem europejskich (EUGEO) i światowych (IGU) organizacji geograficznych.

MapoFaktura – GastroFaktura

Celem tegorocznej edycji MapoFaktury jest wsparcie łódzkiej branży gastronomicznej, która została szczególnie dotknięta przez pandemię koronawirusa. Aktualizacji zostaną poddane wszelkie informacje dotyczące możliwości zamawiania dań na wynos oraz udziału w programie zniżkowym „Karta Łodzianina”. Głównym zadaniem będzie więc uzupełnianie oraz weryfikacja informacji w zasobach OpenStreetMap o obiektach gastronomicznych na terenie Łodzi. Dodatkowym celem edycji jest kreatywne zaangażowanie lokalnej społeczności łódzkiej oraz osób zainteresowanych ideą OpenStreetMap.

Darmowa mapa świata

Najważniejszym zasobem i narzędziem drugiej edycji MapoFaktury jest OpenStreetMap. To właśnie w OpenStreetMap uczestnicy wydarzenia będą wspólnie uaktualniać dane dotyczące łódzkiej bazy gastronomicznej, obejmującej restauracje, bary, kawiarnie, puby i inne miejsca, które są członkami Łódzkiej Organizacji Turystycznej i uczestniczą w inicjatywie „Karta Łodzianina”. OpenStreetMap to globalny, kartograficzny odpowiednik Wikipedii stworzony przez Steve’a Coasta w Wielkiej Brytanii w 2004 roku. Celem projektu jest tworzenie darmowej oraz swobodnie dostępnej mapy świata. Wszelkie dane dostępne w projekcie podlegają edycji, dzięki czemu zarejestrowane osoby mogą edytować mapy, a tym samym powiększać i uaktualniać bazę danych dostępną dla wszystkich. Dane map są zbierane od podstaw przez wolontariuszy wykonujących pomiary naziemne za pomocą różnych narzędzi.