Od stereotypu do realizmu magicznego: Kolumbia – w kraju Escobara i Botero

Kalendarz dnia 25 Mar 2021

„Od stereotypu do realizmu magicznego. Kolumbia – w kraju Escobara i Botero” to tytuł prelekcji Anny Dudek i Tomasza Witesa. Wykład ten będzie częścią najbliższego spotkania organizowanego online przez Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Geograficznego. Wykład odbędzie się w czwartek 25 marca 2021 r. o godz. 17.00 na platformie Google Meet. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

Tematyka prelekcji

Kolumbia to jedno z najbardziej wyjątkowych państw Ameryki Południowej. W trakcie wykładu zaprezentowane zostaną różnorodne krajobrazy – od wybrzeży Morza Karaibskiego po majestatyczne Andy, przez krajobrazy suche i wybitnie wilgotne. Będzie to także spotkanie z kolumbijską tradycją i kulturą, z mieszkańcami obszarów wiejskich, jak i wielkich metropolii, w tym Bogoty czy Medellin.

Kolumbia jest krajem przez jednych określanym jako jeden z najbardziej niebezpiecznych na świecie, przez drugich nazywany Ameryką w soczewce, której ze wszech miar warto się przyjrzeć. Przenikanie się literackiego realizmu magicznego i pokutujących po dziś dzień stereotypów tworzy okazałą mieszankę. Trudne dziedzictwo, przez jednych niechciane, przy innych gloryfikowane, stanowi kanwę podróży do kraju Botero, Escobara i Márqueza.

Prelegenci

Anna Dudek – geograf, doktor nauk o Ziemi, adiunkt i wykładowca Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Prowadziła badania terenowe m.in. w Afryce, na Bliskim Wschodzie i w Ameryce Łacińskiej. Autorka publikacji z zakresu uwarunkowań funkcjonowania obszarów chronionych, turystyki przyrodniczej oraz projektów rozwojowych. Pasjonatka podróży i fotografii. Członkini Oddziału Warszawskiego PTG.

Tomasz Wites – geograf, doktor habilitowany, adiunkt i kierownik Katedry Geografii Regionalnej i Politycznej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Wiceprzewodniczący Polskiego Towarzystwa Geograficznego. Miłośnik podróży dalekich i bliskich.