Wystawa 100 globusów na 100-lecie PTG

Kalendarz dnia 12 Kwi 2018

Wystawa „100 globusów na 100-lecie Polskiego Towarzystwa Geograficznego. Polskie globusy Ziemi z XIX – XXI wieku. Kartografowie, wydawcy, producenci” zorganizowana przez Muzeum Lubelskie w Lublinie i Warszawskie Przedsiębiorstwo Geodezyjne S.A. będzie prezentowana w siedzibie Muzeum Geodezyjnego (Warszawa, ul. Nowy Świat 2) w dniach od 12 kwietnia do 31 lipca 2018 roku.

Trzon ekspozycji stanowią globusy Muzeum Lubelskiego, Oddział – Muzeum Literackie, Filia – Muzeum Dworek Wincentego Pola oraz obiekty pochodzące z prywatnej – najcenniejszej i największej – kolekcji polskojęzycznych globusów Ziemi Ryszarda Formeli z Elbląga, a także pojedyncze bardzo rzadkie eksponaty – nie występujące w wymienionych wyżej zbiorach – z Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie, Fundacji Zbiorów Rodziny Sosenków z Krakowa i Biblioteki Narodowej w Warszawie. Będzie to trzecia i jednocześnie największa z dotychczasowych prezentacji, ukazująca wcześniej nieodnotowane w literaturze przedmiotu globusy Ziemi i nieba z poł. XIX wieku.

Autorami scenariusza i kuratorami wystawy są: dr Grażyna Połuszejko i dr Kazimierz Kozica oraz Anna Niedźwiadek – kurator techniczny. Ekspozycji towarzyszyć będzie katalog.