Oddział Radomski PTG

Oddział Radomski PTG

Początki organizacji PTG w Radomiu sięgają roku 1947. Miejscowi geografowie przynależeli wówczas do Oddziału Częstochowskiego, w ramach którego wyodrębniono w 1950 r. koło PTG w Radomiu. Oddział Radomski PTG powstał w 1960 r. Pierwszym przewodniczącym był legendarny Jan Gruszka „Bartos”. Za jego sprawą Oddział Radomski przeżył niebywały rozkwit działalności; posiadał najwięcej w kraju kół terenowych, obejmował zasięgiem działania całe ówczesne województwo kieleckie.

Oddział Radomski PTG jest jednym z siedemnastu oddziałów terenowych PTG. Liczy kilkunastu członków i znacznie więcej sympatyków. Wśród nas są osoby zajmujące się geografią naukowo, są nauczyciele geografii i geografowie pracujący w innych dziedzinach; ponadto grono geografów-amatorów – miłośników odkrywania naszego regionu i reszty świata. Zarząd Oddziału stanowią: przewodniczący Łukasz Zaborowski, zastępca Tomasz Gogacz, sekretarz Elżbieta Bąk, skarbnik – vacat, członek Joanna Kwiatkowska.

Czym się zajmujemy? Zależy nam na integracji środowiska osób zainteresowanych geografią. Służą temu cykliczne pokazy zdjęć z geograficznymi opowieściami. Spotkania odbywają się w kameralnej piwniczce kultowego klubu „Nasza Szkapa”. Atmosfera jest swobodna, każdy mile widziany.

Uczestniczymy w tworzeniu kompendium wiedzy o regionie radomskim. Będzie ono stanowić podstawę źródłową do celów edukacji regionalnej oraz promocji regionu. Chętnie służymy pomocą we wszelkich działaniach związanych z geografią w Radomiu i regionie. Nowiny z życia Oddziału, świeże ciekawostki geograficzne z regionu i nie tylko, zapowiedzi spotkań – zamieszczamy na oddziałowym profilu na Facebooku i w aktualnościach na stronie PTG.

Zapraszamy do współtworzenia Oddziału Radomskiego PTG!