Thematic Commissions

Commission of Geographic Education

  • Chairman: Elżbieta Szkurłat
  • Vice-Chairman: Adam Hibszer
  • Secretary: Teresa Sadoń-Osowiecka
  • Members of the Main Board of Commission: –

Commission of Communication Geography

  • Chairman: Arkadiusz Kołoś
  • Vice-Chairman: –
  • Secretary: Marcin Połom
  • Members of the Main Board of Commission: Tomasz Komornicki

Commission of Geography of Settlement and Population

  • Chairman: Przemysław Śleszyński
  • Vice-Chairman: Anita Wolaniuk
  • Secretary: –
  • Members of the Main Board of Commission: –

Commission of Political and Historical Geography

  • Chairman: Marek Sobczyński
  • Vice-Chairman: Tomasz Filgus
  • Secretary: Katarzyna Leśniewska-Napierała
  • Members of the Main Board of Commission: –

Commission of Geography of Industry

  • Chairman: Zbigniew Zioło
  • Honorary Chairman: Stanisław Misztal
  • Vice-Chairmans: Bronisław Kortus, Lech Pakuła, Tomasz Rachwał
  • Secretary: Wioletta Kilar
  • Members of the Main Board of Commission: Bolesław Domański, Paweł Czapliński, Jerzy Kitowski, Tadeusz Marszał, Eugeniusz Rydz, Tadeusz Stryjakiewicz, Anna Tobolska, Krzysztof Wiedermann

Commission of Geography of Religion

  • Chairman: Antoni Jackowski
  • Vice-Chairman: –
  • Secretary: –
  • Members of the Main Board of Commission: –

Commission of Geography of Tourism

  • Chairman: Bogdan Włodarczyk
  • Vice-Chairmans: Robert Faracik, Alina Zajadacz
  • Secretary: Tomasz Napierała
  • Members of the Main Board of Commission: Teresa Brzezińska-Wójcik, Jacek Potocki

Hydrology Commission

  • Chairman: Paweł Jokiel
  • Vice-Chairman: –
  • Secretary: Edmund Tomaszewski
  • Members of the Main Board of Commission: –

Commission of Cultural Landscape

  • Chairman: Krzysztof Badora
  • Vice-Chairman: –
  • Members of the Main Board of Commission: Urszula Myga-Piątek, Joanna Plit, Katarzyna Pukowiec-Kurda, Andrzej Soczówka, Jacek Łapiński, Sebastian Bernat
  • Honorary Members of the Main Board of Commission: Krystyna Pawłowska, Krzysztof H. Wojciechowski

Commission of Rural Areas

  • Chairman: Marcin Wójcik
  • Vice-Chairmans: Konrad Czapiewski, Mirosław Biczkowski
  • 1st Secretary: Pamela Jeziorska-Biel
  • 2nd Secretary: Paulina Tobiasz-Lis
  • Members of the Main Board of Commission: Anna Kołodziejczak, Roman Rudnicki