Executives

Presidium of the Main Board

  • Chairman: Antoni Jackowski
  • Vice-Chairmans: Wioletta Kamińska, Urszula Myga-Piątek, Przemysław Śleszyński
  • Secretary: Tomasz Wites, Assistant Secretary: Wioletta Szymańska
  • Treasurer: Marcin Mazur, Assistant Treasurer: Tomasz Napierała
  • Executive Secretary: Beata Maciejewska

Main Board

  • Presidium of the Main Board
  • Elective members of the Main Board: Konrad Czapiewski, Jerzy Desperak, Marek Sobczyński
  • Chairmans of Chapters and Comissions
  • Editor in Chief of Journal of Geography: Izabella Łęcka

Main Audit Commission

  • Chairman: Teresa Sadoń-Osowiecka
  • Vice-Chairman: Iwona Piotrowska
  • Secretary: Anna Bilik
  • Members: Iwona Jażewicz, Jacek Potocki, Paweł Szymański, Monika Wesołowska

Commission of Distinctions

  • Chairman: Marek Nowosad
  • Members: Bożena Kicińska, Eugeniusz Rydz, Marcin Wójcik

Comission of Competition for Graduates

  • Chairman: Elwira Żmudzka
  • Vice-Chairman: Marek Sobczyński
  • Secretary: Joanna Popławska
  • Members: Miłosz Jodłowski, Wioletta Kamińska, Andrzej Macias, Jacek Wolski

Court of Arbitration

  • Chairman: Lidia Jochym
  • Vice-Chairman: Zbigniew Podgórski
  • Secretary: Hanna Politowska
  • Members: Lucyna Szaniawska, Joanna Szczepankiewicz-Battek

Polish Geography Olympiad Committee

  • Chairman: Zbigniew Podgórski
  • Vice-Chairman: Teresa Madeyska
  • Executive Director: Tomasz Sawicki
  • Chairman of the Task Committee: Przemysław Śleszyński
  • Members: Marek Barwiński, Bolesław Domański
  • Secretary: Joanna Uroda

Former Chairmans of the Presidium of the Main Board

  • Jerzy Bański (2006-2012)
  • Andrzej T. Jankowski (2002-2006)
  • Florian Plit (1997-2002)
  • Andrzej Bonasewicz (1996-1997)
  • Jerzy Szupryczyński (1993-1996)
  • Wojciech Stankowski (1990-1993)
  • Anna Dylikowa (1981-1990)
  • Jerzy Kondracki (1980-1981)
  • Bogodar Winid (1978-1980)
  • Stanisław Berezowski (1972-1978)
  • Afred Jahn (1968-1972)
  • Jerzy Kondracki (1959-1968)
  • Rajmund Galon (1953-1959)
  • Stanisław Leszczycki (1950-1953)
  • Stanisław Srokowski (1945-1950)
  • Antoni Sujkowski (1931-1941)
  • Władysław Massalski (1926-1931)
  • Eugeniusz Romer (1925-1926)
  • Karol Bohdanowicz (1920-1925)
  • Władysław Gorczyński (1919-1920)
  • Jan Lewiński (1918-1919)