Chapters

Częstochowa Chapter

  • Chairman: Urszula Gospodarek
  • Vice-Chairman: Bożena Dobosik
  • Secretary: Elżbieta Lepiarz
  • Treasurer: Elżbieta Pyrkowska
  • Members of the Main Board of Chapter: Beata Puchalska
  • Court of Arbitration: Małgorzata Mitreva, Elżbieta Nierzwicka, Anna Tarnowska

Gdańsk Chapter

  • Chairman: Piotr Paweł Woźniak
  • Vice-Chairman: Krzysztof Kopeć
  • Secretary: Ewa Jaworska
  • Treasurer: Grażyna Chaberek-Karwacka
  • Members of the Main Board of Chapter: Maurycy Żarczyński

Chapter of Cartography

  • Chairman: Marek Baranowski
  • Vice-Chairman: Jolanta Korycka-Skorupa, Paweł Neychev
  • Secretary: Dariusz Dukaczewski
  • Treasurer: Jerzy Siwek
  • Members of the Main Board of Chapter: –

Katowice Chapter

  • Chairman: Adam Hibszer
  • Vice-Chairman: Renata Dulias
  • Secretary: Marta Chmielewska
  • Treasurer: Andrzej Soczówka
  • Members of the Main Board of Chapter: Sławomir Pytel, Violetta Degórska, Elżbieta Markowiak

Kielce Chapter

  • Chairman: Irena Dybska-Jakóbkiewicz
  • Vice-Chairman: Ewa Nowak
  • Secretary: Iwona Kopacz-Wyrwał
  • Treasurer: Iwona Kiniorska
  • Members of the Main Board of Chapter: –

Kraków Chapter

  • Chairman: Józef Żychowski
  • Vice-Chairman: Anita Bokwa
  • Secretary: Agnieszka Świętek, Rafał Bielecki
  • Treasurer: Jerzy Desperak
  • Members of the Main Board of Chapter: Zygmunt Górka, Mariola Tracz, Danuta Bogusz

Lublin Chapter

  • Chairman: Andrzej Miszczuk
  • Vice-Chairman: Jan Rodzik
  • Secretary: Krzysztof Kałamucki
  • Treasurer: Elżbieta Kardaszewska
  • Members of the Main Board of Chapter: Małgorzata Flaga, Beata Zielińska, Paweł Zieliński

Łódź Chapter

  • Chairman: Łukasz Musiaka
  • Vice-Chairman: Elżbieta Papińska
  • Secretary: Ewa Szafrańska
  • Treasurer: Lucyna Wachecka-Kotkowska
  • Members of the Main Board of Chapter: Maria Adamczewska, Marcin Jaskulski, Katarzyna Leśniewska-Napierała
  • Court of Arbitration: Wojciech Retkiewicz, Robert Wiluś, Marcin Wójcik

Chapter of Polish Geography Olympiad

  • Chairman: Ryszard Szczęsny
  • Vice-Chairman: Katarzyna Kot-Majewska
  • Secretary: Anna Becker-Kulińska
  • Treasurer: Małgorzata Sikorska
  • Members of the Main Board of Chapter: Tomasz Sawicki

Opole Chapter

  • Chairman: Maria Śmigielska
  • Vice-Chairman: –
  • Secretary: Dariusz Rajchel
  • Treasurer: Ewa Korybska
  • Members of the Main Board of Chapter: –

Polar Club

  • Chairman: Krzysztof Migała
  • Vice-Chairman: Jerzy Pereyma
  • Secretary: Marek Jaskólski
  • Treasurer: Tymoteusz Sawiński
  • Members of the Main Board of Chapter: Maria Olech, Grzegorz Rachlewicz

Poznań Chapter

  • Chairman: Małgorzata Mazurek
  • Vice-Chairman: Małgorzata Cichoń
  • Secretary: Janusz Górny
  • Treasurer: Cezary Mądry
  • Members of the Main Board of Chapter: Martyna Olkowska

Radom Chapter

  • Chairman: Tomasz Gogacz
  • Vice-Chairman: Łukasz Zaborowski
  • Secretary: Grażyna Mazur
  • Treasurer: Elżbieta Bąk
  • Members of the Main Board of Chapter: Joanna Kwiatkowska

Rzeszów Chapter

  • Chairman: Joanna Wład-Michalik
  • Vice-Chairman: Zuzanna Kobierzyńska
  • Secretary: Anna Sibiga
  • Treasurer: Marian Kania
  • Members of the Main Board of Chapter: Aleksandra Kozubal, Małgorzata Sznicer

Słupsk Chapter

  • Chairman: Aleksandra Zienkiewicz
  • Vice-Chairman: Eugeniusz Rydz
  • Secretary: Aneta Marek
  • Treasurer: Paulina Szmielińska-Pietraszek
  • Members of the Main Board of Chapter: Iwona Jażewicz

Szczecin Chapter

  • Chairman: Beata Meyer
  • Vice-Chairman: Krzysztof Małachowski
  • Secretary: Agnieszka Sawińska
  • Treasurer: Tomasz Rydzewski
  • Members of the Main Board of Chapter: Bożena Senkowska

Stalowa Wola Chapter

  • Chairman: Janusz Goc
  • Vice-Chairman: –
  • Secretary: Mariusz Gryta
  • Treasurer: Jolanta Biłogras
  • Members of the Main Board of Chapter: –

Chapter of Remote Sensing and Geoinformatics

  • Chairman: Krzysztof Będkowski
  • Vice-Chairman i Secretary: Dariusz Dukaczewski
  • Vice-Chairman i Treasurer: Joanna Pluto-Kossakowska
  • Members of the Main Board of Chapter: Karol Berłowski, Elżbieta Bielecka, Stanisław Lewiński, Katarzyna Osińska-Skotak

Toruń Chapter

  • Chairman: Wiesława Gierańczyk
  • Vice-Chairman: Arkadiusz Stańczyk
  • Secretary: Wieńczysław Gierańczyk
  • Treasurer: Barbara Szyda
  • Members of the Main Board of Chapter: Marcin Świtoniak, Czesław Adamiak, Hanna Politowska

Warsaw Chapter

  • Chairman: Stefan Kałuski
  • Vice-Chairman: Maciej Kałaska
  • Secretary: Natalia Łukasiewicz
  • Treasurer: Paweł Cywiński
  • Members of the Main Board of Chapter: Paweł Sudra

Wrocław Chapter

  • Chairman: Janusz Łach
  • Vice-Chairman: Jan Klementowski
  • Secretary: Sylwia Dołzbłasz
  • Treasurer: Agnieszka Lisowska
  • Members of the Main Board of Chapter: Małgorzata Pstrocka-Rak, Piotr Ropuszyński, Joanna Szczepankiewicz-Battek