W wieku 95 lat zmarł wybitny geograf, Profesor Leszek Antoni Kosiński.
Urodził się w 1929 roku i był uczestnikiem Powstania Warszawskiego, za co został odznaczony Krzyżem Armii Krajowej. Po wojnie związał się z Instytutem Geografii Polskiej Akademii Nauk, gdzie pracował w latach 1954-1967. Później wyemigrował do Kanady, gdzie kontynuował swoją karierę naukową na Uniwersytecie Alberta w Edmonton. Brał aktywny udział w wielu prestiżowych organizacjach naukowych, m.in. w Międzynarodowej Unii Geograficznej (Przewodniczący Komisji Geografii Ludności 1972-1980, Sekretarz Generalny i Skarbnik 1984-1992) oraz w Międzynarodowej Radzie Nauk Społecznych przy UNESCO (członek zarządu 1986-1990, a następnie Sekretarz Generalny 1994-2002). Członek Honorowy Towarzystw Geograficznych Francji (1989), Polski (1990), i Rosji (1995) oraz członek-korespondent niemieckiej Akademie für Raumforschung und Landesplanung (1982) Włoskiego Towarzystwa Geograficznego (1989) i członek Królewskiego Towarzystwa Kanadyjskiego (1991), wyróżniony także prestiżowym tytułem „Laureat d’Honneur” Międzynarodowej Unii Geograficznej (2008). Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2008).
Profesor Kosiński był autorem i redaktorem 30 książek oraz około 100 raportów, rozdziałów i prac naukowych, wydanych w dwunastu różnych językach w dwudziestu czterech krajach. Profesor był również aktywny w nawiązywaniu kontaktów międzynarodowych, co przyczyniło się do promocji polskiej geografii na świecie. Jego praca w Polsce i za granicą, a także liczne publikacje, uczyniły go znaną postacią w środowisku geograficznym. W wywiadzie opublikowanym w czasopiśmie „Geographia Polonica”, Kosiński podkreśla, że od samego początku „Geographia Polonica” miała na celu otwarcie Polski na świat i promowanie osiągnięć polskich geografów za granicą. Jego zaangażowanie w rozwój tego czasopisma oraz praca jako sekretarz redakcji były kluczowe dla sukcesu czasopisma.
Jego wkład w rozwój polskiej geografii oraz promocję osiągnięć polskich geografów za granicą jest nieoceniony. Jego praca badawcza, działalność edytorska i praca dydaktyczna przyczyniły się do rozwoju geografii jako dziedziny naukowej zarówno w Polsce, jak i za granicą.
Wywiad z Profesorem ukazał się w czasopiśmie Geographia Polonica:
https://www.geographiapolonica.pl/article/item/9464.html