Winnice i enoturystyka w Polsce – Prelekcja Ewy Kacprzak

Kalendarz dnia 12 Sty 2023

„Winnice i enoturystyka w Polsce” to tytuł prelekcji, która odbędzie się w ramach najbliższego spotkania online zorganizowanego przez Oddział Poznański Polskiego Towarzystwa Geograficznego. Zapraszamy w czwartek 12 stycznia o godz. 18:00 na platformę Microsoft Teams.

Winnice i enoturystyka w Polsce

Winnice i enoturystyka w Polsce Enoturystyka to turystyka „bazująca” na uprawie winorośli i produkcji wina gronowego. Rozwija się nie tylko ze względu na możliwość degustacji wina, czy jego zakupu, ale również z chęci poszerzenia wiedzy turystów o tym niezwykłym napoju. Jest to rodzaj turystyki zorientowanej na cele poznawcze i praktyczne, a jej uczestnikami są turyści i lokalna społeczność. W literaturze przedmiotu określana jest jako turystyka winiarska, część turystyki kulturowej, czy też turystyka niszowa. W XXI wieku Polska została zaliczona do krajów winiarskich a enoturystyka zdobywa coraz więcej zwolenników.

Winnice i enoturystyka w Polsce W trakcie prezentacji prelegentka postara się odpowiedzieć na kilka pytań:

  • Czy Polska faktycznie jest krajem winiarskim?
  • Jakie są warunki i czynniki rozwoju enoturystyki w Polsce?
  • Jaka jest polska oferta enoturystyczna?
  • Czy warto poznawać krajowe ścieżki winiarskie?

Wykład odbędzie się w formie zdalnej. Niestety degustacji wina wyprodukowanego w polskiej winnicy nie ma w jego programie.

Prelegentka

Ewa Kacprzak Ewa Kacprzak – geografka społeczno-ekonomiczna, specjalizuje się w badaniach z zakresu geografii rolnictwa i wsi. Pracuje na Wydziale Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Uwielbia podróże. Z przyjemnością organizuje wyjazdy dla „krewnych i znajomych królika” pełniąc rolę przewodnika. Jej pasją jest narciarstwo zjazdowe i nordic walking. W wolnych chwilach zajmuje się przydomowym ogrodem. Jest fanką siatkówki, snookera i dobrego jedzenia.