Polska drużyna w srebrze na XVIII Międzynarodowej Olimpiadzie Geograficznej

Polscy uczniowie zdobyli 4 srebrne medale na zakończonych w Paryżu zawodach XVIII Międzynarodowej Olimpiady Geograficznej. Drużynowo Polska zajęła 5. miejsce pośród 54 krajów, potwierdzając wysoki od lat poziom polskich Młodych Geografów.

XVIII Międzynarodowa Olimpiada Geograficzna

Od lewej: Anna Zientek, Filip Szczęk, Mateusz Tomiczek, Piotr Zatwarnicki (Fot. Dorota Dorochowicz)

Międzynarodowa Olimpiada Geograficzna (iGeo), organizowana przez Międzynarodową Unię Geograficzną, jest corocznymi zawodami dla najlepszych uczniów szkół średnich, wyłonionych w krajowych zawodach olimpijskich. W tegorocznej edycji, przeprowadzonej w dniach 12-18 lipca w formule zdalnej z Paryża, udział wzięło 209 zawodników, reprezentujących 54 kraje.

XVIII Międzynarodowa Olimpiada Geograficzna

Od lewej: Piotr Zatwarnicki, Filip Szczęk, Mateusz Tomiczek, Anna Zientek (Fot. Tomasz Sawicki)

XVIII Międzynarodowa Olimpiada Geograficzna to kilkudniowe zawody, w których uczniowie zmierzyli się z trzema rodzajami zadań: testem pisemnym, zajęciami terenowymi oraz quizem multimedialnym. W teście pisemnym odpowiadali na pytania dotyczące między innymi zrównoważonego rozwoju, wysp Pacyfiku południowego, ruchu lotniczego i gazów cieplarnianych, zjawisk zachodzących w Delcie Mekongu, czy też zagrożeń naturalnych w kontekście rozwoju obszarów miejskich. Zajęcia terenowe odbyły się w formie wirtualnej wycieczki po dolinie dolnego biegu Sekwany, w ramach której uczniowie mieli m.in. zaproponować nowe formy zrównoważonego rozwoju turystyki na obszarach bagiennych Vernier. Quiz multimedialny zawierał 40 zadań jednokrotnego wyboru z geografii fizycznej oraz społeczno-ekonomicznej.

XVIII Międzynarodowa Olimpiada Geograficzna

Od lewej: Piotr Zatwarnicki, Mateusz Tomiczek, Anna Zientek, Filip Szczęk (Fot. Dorota Dorochowicz)

Polscy uczniowie zaprezentowali na XVIII Międzynarodowej Olimpiadzie Geograficznej bardzo wysoki, równy poziom. Wszyscy zdobyli srebrne medale. Mateusz Tomiczek (II LO w Rybniku) zajął 20. miejsce na świecie, Piotr Zatwarnicki (PLO nr III w Opolu) – miejsce 25., 35. lokatę zajęła Anna Zientek (VIII LO w Poznaniu) a na 50. miejscu znalazł się Filip Szczęk (VIII LO w Warszawie). Indywidualnym zwycięzcą iGEO został Sanzhar Khamitov z Kazachstanu.

XVIII Międzynarodowa Olimpiada Geograficzna

Od lewej: Piotr Zatwarnicki, Filip Szczęk, Mateusz Tomiczek, Anna Zientek (Fot. Dorota Dorochowicz)

XVIII Międzynarodowa Olimpiada Geograficzna przyniosła sukces Polaków. Drużynowo Polacy zajęli 5. miejsce pośród 54 krajów. Zwyciężył Singapur, przed Litwą i drużyną Tajwanu. Polska drużyna przez czas zawodów przebywała w Warszawie. Oprócz zwiedzenia stolicy, uczniowie odwiedzili Nadbużański Park Krajobrazowy oraz Twierdzę Modlin. Po zakończeniu części testowej, uczniowie udali się na kilkudniową wycieczkę do Paryża, w miejsce tradycyjnie organizowanej poolimpijskiej sesji terenowej.

XVIII Międzynarodowa Olimpiada Geograficzna

Od lewej: Piotr Zatwarnicki, Filip Szczęk, Anna Zientek, Mateusz Tomiczek (Fot. Dorota Dorochowicz)

Udział polskiej drużyny został zorganizowany i sfinansowany ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki, przy dużym wsparciu partnerów i sponsorów – Fundacji Empiria i Wiedza, Esri Polska Sp. z o.o. oraz Nowa Era Sp. z o.o. Kolejna, XIX Międzynarodowa Olimpiada Geograficzna odbędzie się w sierpniu 2023 r. w Bandung w Indonezji. Polska drużyna zostanie wybrana spośród najlepszych uczestników XLIX Olimpiady Geograficznej, organizowanej przez Polskie Towarzystwo Geograficzne.

XVIII Międzynarodowa Olimpiada Geograficzna

Od lewej: Filip Szczęk, Anna Zientek, Mateusz Tomiczek, Piotr Zatwarnicki (Fot. Tomasz Sawicki)

Etapem przygotowań do XVIII Międzynarodowej Olimpiady Geograficznej, były zawody VIII Bałtyckiej Olimpiady Geograficznej, które odbyły się w dniach 27 czerwca – 1 lipca br. w Kownie na Litwie. W zmaganiach brały udział reprezentacje Estonii, Litwy, Łotwy oraz Polski.

Polscy zawodnicy zdobyli 3 złote medale i pierwsze miejsca – pierwsze miejsce Piotra Zatwarnickiego (PLO nr III w Opolu), drugie miejsce Mateusza Tomiczka (II LO w Rybniku) i trzecie miejsce Radosława Bety (XXVII LO w Warszawie). Poza tym do kraju przywieźliśmy 1 srebrny medal (Anna Zientek – VIII LO w Poznaniu) i 2 brązowe (Łukasz Baran – LO KTK w Bielsku-Białej, Filip Szczęk – VIII LO w Warszawie). Zaraz za klasyfikacją medalową znaleźli się Jakub Pańczak (III LO w Rzeszowie) i Adam Grzyb (III LO w Gdyni).

VIII Bałtycka Olimpiada Geograficzna

Polska drużyna na zawodach VIII Bałtyckiej Olimpiady Geograficznej

Olimpijczycy rozwiązywali testy pisemne, brali udział w zawodach terenowych i odpowiadali na pytania w quizie multimedialnym. Była również okazja zwiedzić Kowno oraz okolice – między innymi XVII-wieczny klasztor kamedułów w Pożajściu, dwie elektrownie wodne: przepływową kownieńską i szczytowo-pompową Kruonis, XIX-wieczną wieś z Auksztoty i litewskie miasteczko z 20-lecia międzywojennego w Litewskim Muzeum Ludowym w Rumsiskes.