Oddział Częstochowski PTG obchodzi Jubileusz 75-lecia swojej działalności

Kalendarz dnia 10 Wrz 2022

Oddział Częstochowski PTG ma już 75 lat W 2022 roku Oddział Częstochowski PTG obchodzi Jubileusz 75-lecia swojej działalności. Centralne uroczystości związane z obchodami Jubileuszu odbędą się 10 września 2022 r. w Olsztynie koło Częstochowy.

Dla uczczenia Jubileuszu Oddział Częstochowski PTG podjął szereg działań propagujących działalność w zakresie popularyzacji wiedzy geograficznej i krajoznawstwa. Do tej pory, z uwagi na obostrzenia związane z pandemią były to głównie wycieczki terenowe. Uczestniczyli w nich członkowie i sympatycy Oddziału. Od marca do kwietnia 2022 r. odbyły się 3 spacery zatytułowane „Panorama miasta Częstochowy z wybranych wzniesień”, w których łącznie wzięło udział ponad 70 osób.

O Oddziale Częstochowskim PTG oraz jego historii posłuchać można było na spotkaniu, które obyło się 9 marca 2022 r. Uczestnicy spotkania mogli dowiedzieć się już wówczas o dalszych planowanych przedsięwzięciach w ramach obchodów Jubileuszu. 13 maja 2022 r. odbył się „II spacer wśród sadów jabłoniowych w okolicach Mstowa”. W imprezie uczestniczyło 18 osób. Natomiast 7 czerwca zorganizowano wycieczkę krajoznawczą do Arboretum w Wojsławicach i Henrykowa na Dolnym Śląsku (48 uczestników).

Centralne uroczystości związane z obchodami Jubileuszu 75-lecia Oddziału Częstochowskiego PTG odbędą się 10 września 2022 r. w Olsztynie koło Częstochowy. Wybór Olsztyna nie jest przypadkowy. Jest to najczęstszy punkt na trasie wycieczek i spotkań terenowych organizowanych przez Oddział Częstochowski PTG. Oddział regularnie współpracuje z władzami samorządowymi Olsztyna w zakresie promocji miasta i okolic. Burmistrz Miasta i Gminy Olsztyn Tomasz Kucharski objął centralne uroczystości Jubileuszowe swoim patronatem.

Do udziału w uroczystościach zaproszony został profesor Antoni Jackowski – wybitny geograf z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Honorowy Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Geograficznego. Jego biografia mocno związana jest z Olsztynem. Prof. Antoni Jackowski wraz z rodziną spędził tu lata II wojny światowej. Jego matka, światowej sławy śpiewaczka, przez cały okres okupacji pracowała w olsztyńskim urzędzie gminnym.

Pragniemy aby Jubileuszowe spotkanie było okazją do dalszej promocji i popularyzacji wiedzy geograficznej oraz historycznej dotyczącej Olsztyna i okolic. W programie spotkania planujemy aby nasz honorowy gość – prof. Antoni Jackowski podzielił się z zebranymi swoimi wspomnieniami z okresu dzieciństwa, które spędził w czasie II wojny światowej w Olsztynie.

Serdecznie zapraszamy do udziału w centralnych obchodach Jubileuszu 75-lecia Oddziału Częstochowskiego PTG w dniu 10 września br. w Olsztynie. Liczny udział geografów i gości z pewnością podniesie rangę tego wydarzenia. Ze względów organizacyjnych osoby zainteresowane udziałem w spotkaniu prosimy o przesłanie zgłoszenia na adres czestochowa@ptgeo.org.pl w nieprzekraczalnym terminie do 15 sierpnia 2022 r. Bliższe informacje uzyskać można pod nr tel. +48-604-279-677.