MapoFaktura 2022: Dane przestrzenne na potrzeby zarządzania kryzysami

Kalendarz dnia 1 Kwi 2022

MapoFaktura 2022! Studenci kierunku turystyka i rekreacja na Wydziale Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego przygotowali kolejną, trzecią odsłonę MapoFaktury. W tym roku tematem wydarzenia jest wykorzystanie danych przestrzennych na potrzeby zarządzania sytuacjami kryzysowymi. Efekty pracy studentów będzie można zobaczyć już 1 kwietnia 2022 r. na prezentacji online, odbywającej się w ramach GeoNight. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do obserwowania profilu facebookowego wydarzenia.

MapoFaktura 2022

MapoFaktura 2022 jest wyjątkowa. Poświęcona jest wykorzystaniu danych przestrzennych na potrzeby skutecznego zarządzania sytuacjami kryzysowymi. To umiejętność ważna również dla sektora turystycznego, niezwykle wrażliwego na wszelkiego rodzaju kryzysy. We współpracę nad projektem zaangażowali się dotychczasowi i nowi partnerzy. Wydarzenie organizują studenci turystyki i rekreacji Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego w ramach zajęć prowadzonych przez dra Tomasza Napierałę. Partnerami wydarzenia, są: Projekt 'SPOT. Sustainable Spatial Planning of Tourism Destinations’, SoftwareMill, Stowarzyszenie OpenStreetMap Polska, Komisja Geografii Turyzmu Polskiego Towarzystwa Geograficznego oraz Łódzka Organizacja Turystyczna.

MapoFaktura 2022 stwarza studentom, podobnie jak w poprzednich edycjach, możliwość zdobywania umiejętności w zakresie profesjonalnego wykorzystania mediów społecznościowych. Studenci prowadzą facebookowy profil wydarzenia, które przyciągnęło już ponad 200 obserwujących. Można na nim odnaleźć ciekawostki związane z wydarzeniem, bliżej poznać organizatorów i na bieżąco śledzić relację z podejmowanych działań. Już niedługo, na profilu facebookowym MapoFaktury, pojawią się też informacje o rejestracji na spotkanie online 1 kwietnia 2022 r.

MapoFaktura 2022 składa się z dwóch części. Część I zostanie przeprowadzona w sobotę 26 marca 2022 r. w formie warsztatów stacjonarnych dla studentów turystyki i rekreacji Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego. Warsztaty podzielone zostały na cztery panele tematyczne: współtworzenie OpenStreetMap, pobieranie danych z OpenStreetMap, analiza danych przestrzennych, wykorzystanie danych przestrzennych na potrzeby zarządzania sytuacjami kryzysowymi. Część II zostanie zrealizowana tydzień później, w piątek 1 kwietnia 2022 r. o godz. 18.00. W ramach inicjatywy GeoNight odbędzie się otwarte spotkanie online będące podsumowaniem i prezentacją wyników pracy studentów w części warsztatowej. Aby wziąć udział w wydarzeniu konieczna jest wcześniejsza REJESTRACJA.

MapoFaktura 2022 ma wyjątkowo ambitne cele edukacyjne. W ramach części warsztatowej wydarzenia przedstawiona zostanie idea i podstawy edycji zasobu OpenStreetMap. Dla studentów MapoFaktura będzie szansą nauki podstawowych umiejętności programistycznych. MapoFaktura 2022 obejmuje również wprowadzenie do oprogramowania QGIS. Ponadto, uczestnicy wydarzenia wykorzystując nowe umiejętności dowiedzą się, jak stosować analizy geograficzne w celu skutecznego zarządzania zjawiskami kryzysowymi. Część warsztatowa nie obędzie się bez pysznej niespodzianki. Bogaci w wiedzę na temat podstaw programowania, gromadzenia i analizy danych przestrzennych, spotkamy się online 1 kwietnia 2022 r.