Geografki przejście przez Atlantyk na pokładzie STS Fryderyk Chopin

Kalendarz dnia 10 Mar 2022

Oddział Poznański Polskiego Towarzystwa Geograficznego zaprasza na prelekcję Anny Dubownik pt. „Geografki przejście przez Atlantyk na pokładzie STS Fryderyk Chopin”. Spotkanie odbędzie się w czwartek 10 marca o godz. 18:00. Wydarzenie odbędzie się online, na platformie Microsoft Teams.

STS Fryderyk Chopin

Spotkanie będzie oparte o geograficzne, belferskie i żeglarskie wspomnienia z czasów realizacji pracy dydaktycznej prelegentki na pokładzie najpiękniejszego i najszybszego polskiego żaglowca – STS Fryderyk Chopin. W 2022 roku żaglowiec ten obchodzi trzydzieste urodziny.

STS Fryderyk Chopin

Zwodowany w 1992 roku, zadebiutował wyścigiem przez Atlantyk w regatach Columbus, plasując się na trzeciej pozycji. Od tego czasu współzawodniczy z innymi załogami podczas Operacji Żagiel, walcząc w regatach z najszybszymi żaglowcami świata. Znany jest jako pokład krzewiący ideę wychowania morskiego oraz realizujący program edukacji morskiej podczas Szkół Pod Żaglami oraz The Culture Tall Ships Regatta.

STS Fryderyk Chopin

W 2012 roku STS Fryderyk Chopin zwyciężył w regatach The Tall Ships Races. W tym samym roku rozpoczął się sztandarowy projekt obecnego armatora żaglowca – „Niebieska Szkoła”, która łączy regularną naukę według programu szkolnego z żeglugą dalekomorską. Jej pierwsza edycja była przygotowana w partnerstwie z I Liceum Ogólnokształcącym w Poznaniu, popularnym „Marcinkiem”, stąd prelegentce udało się wcielić w rolę nauczycielki geografii, podczas rejsu przez Atlantyk. Kiedy weźmie się udział w takiej przygodzie, o żaglowcu i żeglowaniu się myśli i tęskni, dopasowuje wszystkie lądowe plany by znów wypłynąć… To coś w rodzaju pięknej infekcji znacznej części jednocześnie rozumu i serca.

Anna Dubownik

Anna Dubownik – geografka społeczno-ekonomiczna, adiunktka na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMK. Mogłaby żyć w środowisku wodnym, zapalona kajakarka krajoznawcza i instruktorka rekreacji ruchowej w tym zakresie. Pracuje i pracowała jako nauczycielka, wychowawczyni i pilotka wycieczek. Zainteresowana człowiekiem z perspektywy geograficznej, antropologicznej i kulturowej. Uwielbia reportaże, koszykówkę, IPĘ i jazz. Jej celem nieustającym są podróże, zarówno małe, jak i duże.