Życzenia Wielkanocne Przewodniczącej PTG i Honorowego Przewodniczącego PTG

Drogie Koleżanki, Drodzy Koledzy, Członkowie Polskiego Towarzystwa Geograficznego, Drodzy Sympatycy Towarzystwa, Szanowni Państwo,

Zbliża się Dzień Zmartwychwstania Pańskiego. Jak nakazuje odwieczny zwyczaj przekazujemy sobie z tej okazji życzenia: zdrowia, radości, szczęścia, dobra i uśmiechu oraz poczucia siły wynikającej z tego, że jesteśmy Wspólnotą.

Obecne Święta Wielkanocne znacznie różnią się od naszych dotychczasowych doświadczeń. Obchodzimy je już po raz drugi w trakcie szalejącej pandemii, która zbiera coraz większe żniwo. Celebrując Dzień Zmartwychwstania poświęćmy choć chwilę na zadumę nad losami naszych najbliższych, przyjaciół, znajomych, a także tych wszystkich, którzy w ostatnim roku odeszli na zawsze.

Święta Wielkanocne symbolizują pokonanie ciemności i lęku. Nie obawiajmy się zatem opowiadać za jednością Geografii. Mimo istnienia szeregu dyscyplin, Geografia jest jedna i niepodzielna. Co najmniej od stu lat Geografowie polscy stanowią jedną, wielką Wspólnotę, dla której naczelnym hasłem jest: umiłowanie prawdy, patriotyzm i troska o młode pokolenie Polaków. Pamiętajmy o tym podczas tegorocznych, tak bardzo refleksyjnych, Świąt. Radujmy się, ale pamiętajmy też o bliskich i potrzebujących pomocy. Szczególnie o młodzieży, która przechodzi czas wielkiej próby, oddalona od rówieśników wskutek przymusowej izolacji i zdalnego nauczania, zagubionej i rozpaczliwie poszukującej autorytetów.

Przed nami nadal bardzo trudny czas. Mamy nadzieję że przestrzeganie zasad bezpieczeństwa pozwoli nam spotykać na kolejnych planowany przez PTG wydarzeniach. Życzymy nam wszystkim siły i wytrwałości a przede wszystkim wiary i nadziei, aby sprostać wszelkim nieprzewidywanym przeciwnościom i aby za rok zaśpiewać z pełnym przekonaniem Wesoły nam dzień dziś nastał, którego z nas każdy żądał!

Tego życzymy wszystkim Geografom!

Przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Geograficznego
Dr hab. Urszula Myga-Piątek, Prof. UŚ
Honorowy Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Geograficznego
Prof. Dr hab. Antoni Jackowski