W imieniu Stowarzyszenia Geomorfologów Polskich zapraszam na Międzynarodowy Tydzień Geomorfologii w dniach 1-7 marca 2021. Międzynarodowy Tydzień Geomorfologii został zainicjowany w 2010 r. przez Międzynarodową Asocjację Geomorfologów (The International Association of Geomorphologists). Jest to czas promocji geomorfologii, jej problematyki i metod badawczych oraz znaczenia aplikacyjnego, bowiem jest ona jedną z dyscyplin nauk geograficznych wciąż mało docenianą w społeczeństwie.
Poznanie różnorodności form terenu oraz znajomość procesów geomorfologicznych umożliwia nie tylko zrozumienie funkcjonowania środowiska przyrodniczego, ale także pozwala na racjonalne gospodarowanie i wykorzystywania środowiska życia człowieka. Współczesne zmiany klimatyczne powodują zróżnicowanie intensywności procesów rzeźbotwórczych, a w efekcie przemian rzeźby terenu. Globalne zmiany zachodzące w środowisku zwiększają ryzyko zdarzeń ekstremalnych, wymagają zatem podejmowania praktycznych działań ograniczających ich wpływ na działalność człowieka, a zwłaszcza działań zapewniających bezpieczeństwo ludzi.
Międzynarodowy Tydzień Geomorfologii w tym roku odbędzie się online. Zorganizowane zostaną m.in.:
- Wykład geomorfologiczny prof. Jean Poesena pt. „Soil erosion in the Anthropocene: do we still need more research?”,
- Sesja nt. „Krajobrazy morfologiczne polskich geoparków”,
- Warsztaty Młodych Geomorfologów (tylko dla osób zarejestrowanych).
Poszczególne krajowe ośrodki geomorfologiczne przygotowały własne programy na Międzynarodowy Tydzień Geomorfologii. Szczegółowe informacje o wszystkich wydarzeniach organizowanych przez Stowarzyszenie Geomorfologów Polskich można znaleźć na stronie: http://sgp.org.pl/.
Dr hab. Małgorzata Mazurek, prof. UAM
Prezes Stowarzyszenia Geomorfologów Polskich
Zastępczyni Przewodniczącej PTG
- Wiercenie w dnie doliny, Wirynka
- Ruchy masowe, Bhutan
- Pomiary erozji gleb, Storkowo
- Erozja wąwozowa, Gruzja
- Erozja gleb, Belgia
- Efekty powodzi, Beskidy