Prelekcja pt. Chile – najdłuższy kraj świata

Kalendarz dnia 19 Lis 2020

Zapraszamy na kolejną prelekcję w ramach cotygodniowych wykładów zorganizowanych przez Oddział Lubelski Polskiego Towarzystwa Geograficznego. Spotkanie to odbędzie się w czwartek 19 listopada 2020 r. o godz. 17:15 na platformie Microsoft Teams. Nasz gość – dr Wojciech Lewandowski, podróżnik i geograf związny z Wydziałem Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego – przedstawi swoje wrażenia i fotografie z pobytów w „Chile – najdłuższym kraju świata”.

Chile

Chile to południowoamerykański kraj rozciągający się południkowo od przylądka Horn w kierunku północnym, do granicy z Peru i Boliwią wzdłuż linii brzegowej Oceanu Spokojnego o długości 4,3 tys. km. Chile to kraj o relatywnie niewielkiej gęstości zaludnienia (21-24 os./km2, zależnie od źródła). Decyduje o tym m.in. suchy, zwrotnikowy klimat północnej, praktycznie niezamieszkałej części kraju. Tutaj właśnie znajduje się jedno z najsuchszych miejsc na świecie – Pustynia Atakama. Jednakże, wiele obszarów tego państwa poddanych jest silnej antropopresji. Nie chodzi wyłącznie o procesy urbanizacyjne, widoczne przede wszystkim w obszarze metropolitalnym stolicy i największego miasta Chile – Santiago.

Silnej antropopresji poddana była również południowa część Regionu Środkowego, w której rozwój rolnictwa w latach 50. i 60. ubiegłego wieku zaowocował intensywną deforestacją. Współcześnie, na terenach tych próbuje się przywrócić naturalny charakter krajobrazu poprzez planową gospodarkę leśną. Zupełnie inny charakter ma region Patagonia-Aysén, niezwykle popularny kierunek ekoturystyki. Ekoturystyka to jeden z ważniejszych działów gospodarki tego regionu. Władze i prywatne przedsiębiorstwa turystyczne mają świadomość, że naturalny krajobraz jest kluczowym zasobem dla rozwoju ekoturystyki. Tym samym podejmują wspólne wysiłki dla ochrony tego zasobu, co ma jednak poważne konsekwencje demograficzne, ekonomiczne czy kulturowe.

Prelegent

Wojciech Lewandowski, dr, geograf, adiunkt na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się ekologią gór wysokich. Fotograf i miłośnik Tatr oraz Ameryki Łacińskiej. Alpinista, podróżnik, uczestnik wielu ekspedycji alpinistycznych i naukowych w wysokie góry świata (Alpy, Kaukaz, Hindukusz, Himalaje, Karakorum, Ural, Ałtaj, Pamir, Andy, Kordyliery, Spitsbergen, Alaska). Zdobywca szesnastu sześciotysięczników i siedmiotysięcznika Mustagh Ata. Autor i współautor książek popularnonaukowych m.in. „Zamknij oczy i pomyśl o Andach…” (2011), „Przez pustynie na ośnieżone szczyty…” (2013) i „Gen przygody” (2018).

Wojciech Lewandowski jest twórcą programów radiowych, telewizyjnych, współpracownikiem wielu czasopism górskich, geograficznych, dziecięcych i młodzieżowych. Pomysłodawca projektu „Wyżej niż kondory – 70 lat później…”, który zwyciężył w konkursie Travelery 2006 magazynu National Geographic Polska w kategorii „Bilet na przyszłość”, współpomysłodawca akcji „Korona Gór Polski”. Pomysłodawca projektu „Polskie Andy” (wyprawa w Andy nominowana w konkursie Travelery 2011 National Geographic w kategorii wyprawa roku) oraz „Łacińskiej Korony”. W ostatnich latach najbardziej związany jest z Ameryką Południową.