Pod redakcją prof. Jerzego Bolałka, nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN ukazała się publikacja pt. „Zalew Wiślany”. Książka jest skierowana do teoretyków i praktyków zajmujących się szeroko rozumianą problematyką związaną ze środowiskiem i jego ochroną praz zachowaniem zasobów naturalnych, a także zarządzaniem środowiskowym. W książce ukazano zależności i współzależności zachodzące w ekosystemach: morskim i lądowo-morskim Zalewu Wiślanego i Mierzei Wiślanej.
Praca jest dziełem zespołowym 35 specjalistów z zakresu hydrobiologii, hydrofizyki, hydrochemii, geologii, meteorologii, rozwoju zrównoważonego oraz prawa. Są to badacze z różnych uczelni i instytucji naukowych. Największy zespół to naukowcy oraz doktoranci z Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego (Magdalena Bełdowska, Jerzy Bolałek, Dorota Burska, Natalia Chyła, Aldona Dobrzycka-Krahel, Aleksandra Dudkowska, Gabriela Gic-Grusza, Bożena Graca, Agnieszka Herman, Marcin Kalarus, Justyna Kobos, Katarzyna Łukawska-Matuszewska, Maciej Matciak, Stella Mudrak-Cegiołka, Anna J. Pawelec, Andrzej R. Reindl, Jarosław Pędziński, Dorota Pryputniewicz-Flis, Mariusz R. Sapota, Adam Sokołowski, Marta Staniszewska, Szymczak Ewa i Małgorzata Witak. Z Uniwersytetu Gdańskiego w opracowaniu książki wzięli udział również: Izabela T. Chlost i Roman Ciesliński z Instytutu Geografii, Dorota Pyć z Wydziału Prawa i Administracji oraz Barbara Wojtasik z Wydziału Biologii. Panie Izabela Jabłońska-Barna, Magdalena Mleczko i Ewa Solanowska-Ratajczak są związane z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim. Z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu są Lidia Nawrocka i Agata Rychter. Ponadto autorem jednego rozdziału i współautorem dwu innych są Ryszard Kornijów i Mariusz Zalewski z Morskiego Instytutu Rybackiego-PIB.
Publikacja stanowi wszechstronne kompendium wiedzy o ekosystemie Zelewu Wiślanego. Obejmuje zagadnienia od genezy powstania tego zbiornika, poprzez jego właściwości klimatyczno-meteorologiczne, fizyczne, chemiczne oraz organizmy w nim żyjące. Książka jest skierowana do teoretyków i praktyków zajmujących się szeroko rozumianą problematyką związaną ze środowiskiem i jego ochroną oraz zachowaniem zasobów naturalnych, a także zarządzaniem środowiskowym. Z powodzeniem może służyć, jako pomoc pracownikom administracji rządowej i samorządowej, a także studentom i wykładowcom akademickim zajmującym się sprawami środowiska i zasobów naturalnych lub infrastrukturą.
Linki: